I ten největší příznivce přírodních zahrad musí přiznat, že zpevněné plochy jsou nezbytné pro pohodlný a bezpečný pohyb po zahradě. Zpevněné cesty nejenže přispívají k estetickému dojmu, ale zajišťují i vyšší bezpečnost – nezpevněné povrchy mohou za deště nebo v zimě klouzat a způsobit úrazy. Navíc na vyšlapaných stezkách se těžko uchytí rostliny, což může negativně ovlivnit vzhled a funkčnost zahrady.

Líbí se vám tento článek?
Cestičky v zahradě nejen chrání trávník a záhony před poškozením, ale také významně přispívají k celkovému vizuálnímu dojmu zahrady. Existuje mnoho variant pro jejich založení – od různých druhů dlažby až po přírodní nášlapné kameny, které dodají zahradě unikátní charakter.
Základem jsou základy
Při zakládání cestiček je klíčové zvážit, jak velkou zátěž bude povrch snášet. „Pro cestičky určené pouze pro chůzi postačí, když vykopete základní vrstvu o hloubce 25 až 35 cm. Nezapomeňte na jemnou podkladovou vrstvu, která by měla být položena na rovné základy o výšce 10 až 15 cm. Ideální hrubost této vrstvy by měla být mezi 4 až 8 mm,“ vysvětluje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Rámování
Pro zpevnění okrajů cesty je vhodné usadit obrubníky. „Obrubníky se ukládají do zavlhlého betonového lože, přičemž je ponoříte zhruba do 1/3 jejich výšky. Poté je důležité je srovnat pomocí provázku a vodováhy. Jakmile beton ztvrdne, mezi obrubníky nasypte další vrstvu drti o hrubosti 4 až 8 mm. Ačkoliv tyto podkladové vrstvy nejsou viditelné, jejich správné položení je klíčové. Jakékoli chyby při přípravě podkladu se mohou rychle projevit, například propadáváním dlažby,“ doplňuje David Benda.

Finále
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.

Zeptat se & odpovědět