I ten největší vyznavač přírodních zahrad musí uznat, že bez zpevněných ploch se v zahradě při jejím užívání neobejdete. Nejde jen o estetiku, ale i bezpečí: nezpevněný povrch hrozí za deště či mrazu uklouznutím a nepěkným úrazem, nemluvě o tom, že na vyšlapaných cestách stejně nic neporoste.
Líbí se vám tento článek?
Díky cestičkám v zahradě předejdete poškození trávníkových a záhonových ploch, navíc můžou perfektně dotvořit vizuální celek zahrady. Variant pro jejich založení je mnoho, od různých druhů dlažby až po nášlapné kameny.
Základem jsou základy
Pro začátek je důležité myslet na to, jak moc bude plánovaný povrch zatěžován. „Pro cestičky v zahradě určené pro chůzi postačí, když půjdete pod zem 25 až 35 cm. Podstatné je také nezapomenout na jemnou podkladovou vrstvu, která se vkládá do rovných základů o výšce 10 až 15 cm. U tohoto podkladu by měla být hrubost přibližně 4 až 8 mm,“ upřesňuje David Benda, odborník z oddělení zahrady v projektových marketech Hornbach.
Rámování
Nyní přichází na řadu pro zpevnění okrajů cest usazení obrubníků. „Ukládají se ideálně do zavlhlého betonového lože zhruba do 1/3 jejich výšky a poté se pomocí provázku a vodováhy srovnají. Jakmile beton ztvrdne, nasypte mezi obrubníky další vrstvu drti o hrubosti 4 až 8 mm. I když tyto podkladové vrstvy nejsou vidět, je velice důležité, aby byly položeny s co největší pečlivostí, jakékoli pochybení při jeho přípravě se velmi rychle projeví, například propadáváním dlažby. Abyste docílili roviny, neobejdete se bez některých pomůcek, například dlouhých dřevěných nebo ocelových latí,“ říká David Benda.
Finále
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět