Ještě než začnete stavět, je potřeba využít služeb odborníka, který vám může ušetřit nemalé trable a možné finanční ztráty. A tím nepostradatelným je geodet/zeměměřič.
Líbí se vám tento článek?
- K čemu potřebujeme geodeta
- Proč si pozvat geodeta ještě před stavbou
- Porovnání zaměření a skutečného provedení
- Zaměření podkladů a vytyčení stavby
- Geometrický plán a zaměření skutečného provedení stavby
- Jakou techniku geodet využívá
- Kdy je zaměření stavby potřeba
- Jak zaměření probíhá
- Vytyčení pomocí laviček
- Kolik geodet stojí
- Jak rychle bude geometrický plán vypracován
Při koupi pozemku dokáže jen geodet určit, zda průběh hranic pozemků odpovídá platnému stavu vedenému v katastru nemovitostí. Komora geodetů a kartografů přitom doporučuje, aby v průběhu stavby stavebník, respektive majitel využil služby geodeta nejméně čtyřikrát.
K čemu potřebujeme geodeta
Na správném geodetickém zaměření stavby totiž závisí kvalita veškerých dalších prací. Geodet vyhotoví geometrický plán, který je jedním z podkladů pro stavební a katastrální úřad. Bez geodetické smlouvy není možné dům zkolaudovat a dodat číslo popisné. Navíc je geometrický plán potřebný dokument ke kupní či darovací smlouvě. A rozhodně se bez něj neobejdeme, když se budou upravovat hranice pozemku či vyznačovat břemeno.
Proč si pozvat geodeta ještě před stavbou
Zanedbané nebo špatně provedené geodetické práce, nejen během výstavby, se nemusí projevit hned, ale třeba až po několika letech. Náprava bývá výrazně složitější a náklady násobně vyšší, než počáteční investice do služeb geodeta.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět