Zelená fasáda je kreativní řešení udržitelného způsobu bydlení. Fasáda porostlá popínavými rostlinami zlepšuje mikroklima, účinně reguluje teplotu a chrání vnější zdi domu před slunečním zářením a prudkými dešti. Kromě toho oceníte i její maskovací funkci v případě nedokonalostí stávajících zdí domu.
Líbí se vám tento článek?
Výhody zelené fasády
V případě zelené fasády často odrazuje náročná údržba, strach o zdi domu a představa zeleně plné hmyzu. Zelená fasáda přitom kromě své vizuální přitažlivosti nabízí celou řadu výhod. Účinně chrání dům před přímým slunečním zářením. Fasáda díky tomu méně pohlcuje teplo a méně ho i v noci vydává. Rostliny zároveň uvolňují do ovzduší vodní páru, což má chladicí účinek a vliv na zlepšení mikroklima.
V zimě naopak ochrání dům před větrem a únikem tepla. Tento efekt se zvýší v případě, že zvolíte neopadavý druh rostlin, který ochrání váš domov i před mrazivými zimními teplotami. Vzduchová kapsa mezi vegetací a domem funguje jako dodatečná izolace. V kombinaci s kvalitní izolací tak může zelená fasáda zlepšit energetickou účinnost vašeho domova a snížit náklady na vytápění a chlazení.
Také čtěte: Tipy, jak vytvořit moderní zahradu ve městě
Rostliny na fasádě mohou zlepšit kvalitu vzduchu kolem vašeho domu, protože pomáhají zachycovat ze vzduchu znečišťující látky a další jemné částice, jako například těžké kovy. Na kvalitu ovzduší bude mít vliv i samotná skladba rostlin, které použijete. Vysazením pestrého mixu bude fasáda vypadat atraktivně a zároveň se zvýší schopnost absorbovat vnější znečištění.
V neposlední řadě umí zelená fasáda účinně tlumit okolní hluk a navodit pocit klidu a ticha v domě. Nezapomeňte ani na její roli vizuální. Záplava rostlin na fasádě umí dům efektně zkrášlit, ale zároveň i účinně zamaskovat různé nedostatky a případné poškození vnějšího pláště domu.
Zelená fasáda vs. zelená stěna
Zelená fasáda je zeď pokrytá popínavou vegetací. Rostliny buď samy šplhají po fasádě, nebo se pro jejich udržení využívají lanka a mřížové systémy. Rostliny jsou zakořeněny v zemi či v květináči u paty domu. Zalévají se standardně konví nebo přirozenými srážkami.
Zelená (vegetační) stěna nebo také vertikální zahrada je architektonická a zahradnická technika, jejíž původ sahá do 70. let minulého století a je spjata se jménem francouzského botanika Patrica Blanca. Využívá systém speciálních nástěnných modulů, které drží kořeny každé rostliny zvlášť. Systém zelené stěny nepotřebuje zemní půdu, ale vyžaduje zpravidla vlastní zavlažovací systém. Realizace zelené stěny je nákladnější, náročnější na instalaci a vyžaduje i vyšší nároky na údržbu.[/su_box]
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět