Překotný růst cen energií a souběžné otazníky spojené s volbou toho správného systému vytápění vedou majitele rodinných domů i uživatele bytů ke zcela novému náhledu na hospodaření palivy. Základem je kvalitní a správně provedené zateplení.
Líbí se vám tento článek?
Pro udržení určité tepelné pohody je v podmínkách střední Evropy nutné budovy nějakým způsobem vytápět. Podíl tepelné ztráty fasádou z celkových tepelných ztrát je u běžného rodinného domu cca 30 %. U vysokých budov s velkou plochou stěn, jakými jsou například panelové domy, je tento podíl ještě vyšší.
Náklady na vytápění lze ale zateplením snížit až na desetinu. Kromě optimální tloušťky izolace je potřeba správně navrhnout i stavební detaily bez tepelných mostů a vybrat vhodný zdroj tepla. To zajistí úspory nákladů na vytápění na dlouhé desítky let, a to v případě novostavby i rekonstrukce.
Zateplovací systém ETICS
ETICS – z anglického External Thermal Insulation Composite Systems (ČSN 73 29 01) neboli Vnější kontaktní zateplovací systém můžeme směle nazvat fenoménem dnešní doby. Důvody, proč je za takový považován, vyplynou z rozklíčování jednotlivých slov původní zkratky.
- Vnější – tedy takový systém, který se montuje z vnější strany obvodové stěny stavby, což je vždy efektivnější než zateplení ze strany vnitřní.
- Kontaktní – poukazuje na skutečnost, že na rozdíl od zateplovacích systémů na jiných principech je ETICS s obvodovou stěnou spojen kontaktně lepicím tmelem. V praxi to znamená, že mezi izolantem a zateplovanou obvodovou konstrukcí není žádná vzduchová mezera.
- Systém – vnější kontaktní zateplovací systém se prodává jako ucelený výrobek. Vzájemné působení jednotlivých komponentů je vyzkoušeno a sladěno do žádoucího celku.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Dobrý den,
chtěla bych se zeptat zda jsou izolační materiály ETICS vhodné i pro dům, starý 60let, se šířkou zdí 45 cm? Děkuji za odpověď.
Dobrý den,
odpovídá: Ing. arch. Tereza Vojancová, architektka společnosti URSA
I dům s nezateplenými zdmi o tloušťce 45 cm má smysl zateplovat. Otázkou je, v jakém stavu zdi jsou. Často se u starších objektů setkáváme s vlhkostí. Pokud je zeď suchá, můžete si vybrat ze značného množství zateplovacích systémů na trhu. Volba se v základu dělí na možnost zateplit materiálem difuzně uzavřeným (např. klasický EPS) či difuzně otevřeným (např. minerální izolace). Pokud je zvolen difuzně uzavřený materiál, je nutné, aby byl aplikován v dostatečné tloušťce, aby se rosný bod posunul do vrstvy izolantu. U difuzně otevřených materiálů to nemusíte řešit, protože např. minerální izolace propouští vodní páru stejně jako vzduch. Dotační program Nová zelená úsporám Light stanovuje jako nejmenší možnou tloušťku izolantu 20 cm. Zatímco u tloušťky 15 cm je úspora za vytápění 30 %, u 25 cm tloušťky je to až 50 %. Přitom rozdíl v realizačních nákladech je pouhých 10 %. Proto, aby se zateplení vyplatilo, NZÚ doporučuje zateplit tloušťkou 22-28 cm.
Pokud je zeď vlhká, je třeba zjistit zdroj vlhkosti a odstranit jej. U vlhkých konstrukcí doporučujeme zateplení difuzně otevřeným materiálem, ideální je pak provětrávaná fasáda, kdy větraná mezera zajišťuje průběžný odvod vlhkosti z konstrukce. U provětrávané fasády, pokud bude izolace vložena např.do dřevěného roštu, jsou vhodné všechny materiály URSA PUREONE a URSA GLASSWOOL se součinitelem tepelné vodivosti λD ≤ 0,037 W/m·K. Izolace pak musí být z vnější strany opatřena difuzní folií. Další možností je použití izolací, které jsou vhodné pro kotvení pomocí talířových hmoždinek. Dřevěný rošt tedy není nutný. Pro tuto aplikaci jsou vhodné materiály URSA FDP 2/V-S, URSA FDP 32/V-S, URSA KDP 2/V nebo URSA KDP 32/V.
Redakce