SERIÁL – Místo pro spánek a relaxaci musí být stejně kvalitní jako ostatní části bytu, i když nejde o reprezentativní prostor. Nezapomeňte, že zde trávíte téměř třetinu života a nabíráte zde energii do dalšího dne, v případě nemoci zde zůstanete i několik dní najednou.
Líbí se vám tento článek?
Ložnice nemusí být rozměrově příliš velká, prostor by však měl být plnohodnotný, s běžnou podchodovou výškou minimálně 260 cm, s dostatkem denního světla a přirozeným větráním. V dispozici tuto místnost situujte do klidové části bytu, která není tolik frekventovaná.
Okna by měla ideálně směřovat také do klidové části, například směrem do zahrady, pokud je to možné, a nikoli do rušné ulice. Stejně jako u řešení kuchyně, i v tomto případě je třeba dělat kompromisy. Dobře zvažte, co je vám osobně příjemné a co vám naopak velmi vadí, a dle toho se rozhodněte.
Postel, základ ložnice
Mezi základní mobiliář ložnice patří jednoznačně lůžko. Pokud jde o dvoulůžko, standardní vnitřní rozměry (rozměry matrace) jsou 180 x 200 cm. Konstrukce postele může být dřevěná (z masivu), dýhovaná, z lamina či laminátu, lakovaná, ale také čalouněná, případně kovová či ratanová atd. U tohoto typu nábytku jsou důležité detaily, jako je výška lehací plochy. Pro pohodlné vstávání je vhodnější výška lehací plochy 40–45 cm, podobně jako je výška pohovky nebo židle.
Dřívější trend velmi nízké lehací plochy (pod 30 cm) není dobrý nejen kvůli zvedání z postele. Čím jste při spaní blíž podlaze, tím dýcháte více prachu, který se zde usazuje. Pozornost věnujte také hraně a šíři bočnice. Ta by měla být zaoblená a ergonomická, aby bylo vstávání a sezení na lůžku pohodlné.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět