Zahrada vyžaduje péči během celého roku, a právě na podzim a počátkem zimy zahradní práce vrcholí. Všechno živé se připravuje na zimní odpočinek a vegetační pauzu. Co je před zimou podstatné udělat, aby ji zahrada ve zdraví přečkala?
Líbí se vám tento článek?
Listí na zahradě je třeba uklízet pokud možno pravidelně, aby se pod ním nevytvořila plíseň. Ta by mohla trávník poškodit a na jaře by byl plný lysých a plesnivějících míst. Na shrabání listí lze použít hrábě, vysavače nebo fukary. S technikou jde práce rychleji, snadno vyfoukáte nebo vysajete listí i ze špatně dostupných míst, kam by se hrábě nedostaly. V zimě pak fukar může dokonce posloužit k odfoukání čerstvého prašanu z chodníku nebo auta. Před zimou pak ještě nezapomeňte trávník posekat, ne však na nejnižší stupeň, ideálně na výšku 5 cm, a následně prohnojit vhodným hnojivem s vyšším obsahem draslíku.
Zahradní nábytek
Kromě úklidu zahrady na podzim nezapomeňte ani na nábytek a příslušenství. Nábytek očistěte a uskladněte v suchém prostředí. Textilní doplňky a podsedáky raději uskladněte doma, aby se do nich přes zimu nedaly myši. Zahradní gril zbavte popela, ve kterém by se držela vlhkost, gril by rychleji korodoval. U plynových grilů odpojte bomby a uskladněte je na bezpečné místo.
Zahradní technika
Důkladně očistěte veškerou sezonní zahradní techniku. Z motorových strojů vypusťte palivo, které by v zimních měsících degradovalo a na jaře by mohlo působit problémy. Vyměňte motorový olej.
Plotostřih: dobře očistěte a naolejujte nože.
Vyžínač: zkontrolujte stav strunové hlavy. Jedná se o spotřební materiál, který je nutné jednou za čas kompletně vyměnit.
Sekačka: přesvědčte se, zda lanka pojezdu nezačínají rezivět. Můžete je ošetřit olejem, který je zakonzervuje a zároveň zajistí jejich hladký pohyb v bowdenu. Promažte kola, zkontrolujte a nechte nabrousit nůž. Dobře vyčistěte šasi okolo nože, výhozový tunel, ventilační otvory. Nesmíte zanedbat ani dokonalé vyčištění koše, aby jím mohl dobře procházet vzduch.
Řetězová pila: nezapomeňte zkontrolovat lištu a řetěz. Opotřebenou vodící lištu je třeba vyměnit, pilový řetěz podle potřeby nechte nabrousit, nebo jej vyměňte. Lištu i řetěz dobře promažte a uskladněte v suchém prostředí odděleně od pily. Můžete je zabalit například do hadru napuštěného olejem, který je ochrání před korozí. Pokud používáte k mazání lišty biologický olej, vylijte jej, do nádrže dejte například trochu motorového oleje a krátce pilu protočte, aby se olej dostal do čerpadla a vytlačil bioolej. Biologické oleje totiž mívají na vzduchu omezenou životnost a mohou degradovat nebo zatuhnout a zcela systém ucpat. Podobně i u ostatní techniky očistěte a zakonzervujte pracovní nástroje.
Techniku skladujte v suchých prostorách, vlhkost nesvědčí elektrickým součástkám, rozvodům ani kontaktům ve spínačích.
Akumulátory a mráz
I když se cena lithiových akumulátorů o dost snížila, stále činí podstatnou část pořizovacích nákladů akumulátorové zahradní techniky. Akumulátory mohou sloužit dlouhé roky, ovšem nesmíte je zanedbat. Rozhodně je tedy nenechávejte v mrazech a ve vlhku, nízké teploty škodí především technice napájené olověnými akumulátory. Ideálně skladujte baterie plně nabité v místnosti se stálou pokojovou teplotou.
Vypusťte vodu
Než přijdou první mrazy, postarejte se také o zavlažovací systém, hadice, postřikovače a zahradní čerpadla. Ukliďte je do mrazuvzdorných prostor. Pokud v automatickém zavlažovacím systému zůstane voda a zamrzne, led většinou dané zařízení poškodí. Vypněte hlavní přívod vody a vypusťte veškerou vodu ze zavlažovací soustavy. Pomocí kompresoru a stlačeného vzduchu můžete zkontrolovat, zda je systém opravdu zcela vyprázdněn. Vypněte ovládací jednotku.
Nádoby na skladování dešťové vody – barely a sudy – překryjte, zaklopte nebo obraťte dnem vzhůru, aby do nich během zimy nenatekla voda z tajícího sněhu. Ta by při opětovném zamrznutí mohla sud roztrhat. Před zimou se doporučuje také vyčistit okapové žlaby. Napadané listí by mohlo zabránit odtékání vody z tajícího sněhu a při opětovném zmrznutí hrozí deformace nebo pád okapu.
Naše rady:
▪ Listí, posekaná tráva, ale i podrcené větve z podzimního úklidu nemusí být odpadem. V kompostéru z nich získáte zdarma kvalitní kompost pro vaše záhony. Listí také můžete pomocí hrábí a fukaru nahromadit pod stromy či keře ke kmenům. Zde slouží jak rostlinám, tak prospěšným živočichům a ježkům jako ochrana proti větru a chladu.
▪ Větší kusy zahradního nábytku, například velké houpací lavice, které nemůžete po sezoně uklidit na suchá místa, důkladně zakryjte nepromokavou plachtou. Zajistěte ale, aby měl pod plachtu přístup čerstvý vzduch a mohla se tak odvětrávat vlhkost.
Foto: archiv firem
Zeptat se & odpovědět