V Opatově nedaleko Trenčína na členitém pozemku vznikla stavba s harmonickou vazbou mezi historickou a současnou architekturou. Na zahradě, navržené na stejném principu, najdete nostalgii kamenného dvora i pohodlné posezení na moderní terase.
Líbí se vám tento článek?
Architekt René Dlesk z ateliéru RDTH architekti na úvod vysvětluje: „Objekt mlýna byl příliš cenný na to, aby byl zdemolován, a příliš veliký na to, aby byl zrekonstruován celý.“ Shodou okolností je v rodinné přízni s majiteli domu a k místu má vztah. „V Opatové měla babička dva mlýny, tohle je jeden z nich, který získal bratranec. Nejdůležitější pro nás bylo správně se rozhodnout, co má zůstat zachováno a kde a jak k tomu napojit nové stavby.“
Výsledkem je dům, který tvoří rekonstruovaná část mlýna, novostavba rodinného domu a zastřešení parkovacích stání, které oba objekty spojuje. Architekti ochránili nejhodnotnější části původní technologie mlýna, což je téměř dvě stě let stará dřevěná stolice, na které bylo uložené mlýnské kolo a násep pšenice. Do obvodové stěny mlýna vsadili nové čtvercové bezrámové okno. Veškeré elektrorozvody běží po povrchu vyspravených starých zdí. Podlahu v přízemí tvoří masivní betonová deska, která leží na kačírku. To jí umožňuje odvádět vlhkost z podloží. Vznikla důstojná stavba, která je současná a přitom nenarušuje ráz vesnice. Projekt získal nominaci na slovenskou cenu za architekturu CE ZA AR 2022.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět