Že jsou některé cesty v životě nevyzpytatelné? O tom se sami přesvědčili majitelé novostavby ve Středočeském kraji na Berounsku. V centru Prahy si zrekonstruovali krásný byt a nenapadlo je, že by se ještě někdy stěhovali. Dokud k tomu nepřispěl náhodný inzerát v časopise o bydlení.
Venkovský dům, 6+kk, od Griffner Haus
Líbí se vám tento dům?
Profil domu
Cena od
|
Zjistit cenu |
Zastavěná plocha
|
120 m2 |
Užitná plocha
|
207 m2 |
Provedeni domu
|
Venkovský dům |
Dispozice
|
6+kk |
Kategorie domů
|
Dřevěná |
Typ střechy
|
Plochá |
Půdorys
|
Neuvedeno |
Pozemek domu
|
Svažitý |
Ateliér / architekt
|
Griffner Haus |
Majitelé se z metropole vůbec nechtěli stěhovat, než došlo na jednu návštěvu lékaře. „V čekárně seděla spousta lidí, tak jsem začal listovat časopisy, které tam měli. V jednom z nich jsem spatřil inzerát na krásný dům, který mi okamžitě padl do oka. Jeli jsme se na něj podívat a hned jsme věděli, že tenhle dům musíme mít,“ vypráví se smíchem jeden z majitelů.
Tím přeskočili rovnou několik kroků, jako projekt, výstavbu domu i dlouhé čekání, a mohli se zanedlouho stěhovat do svého nového domova na okraj obce blízko přírody. Dům, konkrétně unikátní a pro Česko netypický druh ekologické dřevostavby, navrhla rakouská firma Griffner Haus. Na první ani druhý pohled byste nepoznali, že máte před sebou dřevostavbu. V technické místnosti si majitelé nechali pro zajímavost odkrytý kus zdi – jedná se o 30 cm širokou stěnu, s vlisovanou pěnou a dřevěnými hoblinami pomocí páry bez lepidel, která je zateplena korkem s izolační fólií. Dům je zajímavý svými dřevem obloženými podhledy v dolním patře v kombinaci s vláknocementovým obkladem Cembrit.
Výhodou místa je jeho výborná dostupnost do Prahy, kam majitelé dojíždějí nejen za prací, ale i za společenským životem. „Kousek od nás máme zastávku vlaku, který nás doveze do centra Prahy. Můžeme si tak v klidu vyrazit do divadla, dát si skleničku a užít romantickou cestu po železnici,“ pochvalují si.
V interiéru vítězí volnost
Dům tvoří dvě světlá patra, v nichž jsou všechny pokoje dokonale propojené a snadno průchozí. Architekti ho navrhli tak, aby vzbuzoval dojem co největší svobody a vzdušnosti. Dolní patro tvoří rozlehlý obývací pokoj s dominantními dřevěnými trámy, který je propojený s velkorysou kuchyní a velkou vstupní místností. Zároveň z něj můžete rovnou vejít na dolní terasu orientovanou na jihozápad. Rádi by terasu časem přeměnili na speciální zimní zahradu – bočně zasklenou pergolu s horní výsuvnou markýzou, aby v ní mohli trávit více času i během chladných večerů. Dále tu mají dvě pracovny, které se dají zavřít posuvnými dveřmi.
Horní patro rozevírá ložnice s posezením ve fuchsiových křeslech, která volně přechází v koupelnu – z vany i sprchy máte přes velkoformátová okna výhled přímo na zeleň. Z prostoru se dá projít na druhou, horní terasu s téměř bezúdržbovou dřevoplastovou podlahou imitující dřevo. V patře najdeme také oddělený pokoj pro hosty, druhou menší ložnici a samostatnou koupelnu.
Z předchozího bydlení si majitelé přivezli obrazy a své oblíbené doplňky, např. policovou stěnu do obývacího pokoje dovezenou z Asie. Většinu nábytku, jako vybavení kuchyně nebo šatní skříně, si nechali vyrobit na míru. Dávají přednost přírodním materiálům, hlavně dřevu, ze kterého mají také podlahu v horním patře. Nicméně se nebojí ani kombinace s barevnými doplňky. V dolním patře zvolili na podlahu kvůli praktičnosti a častým přechodům do zahrady moderní velkoformátovou dlažbu.
Soukromí chrání žaluzie
Příjemné klima v domě zajišťují motoricky ovládané venkovní žaluzie od českého výrobce stínění Climax. „Žaluzie byly ta nejlepší volba. V létě nepotřebujeme klimatizaci, v noci je zatáhneme a máme naprosté soukromí. Zabudované schránky pod fasádou nám nebrání ve výhledu ven a žaluzie zatahujeme přes dálkový ovladač. Tím ale naše obliba v chytrých technologiích končí, máme rádi jednoduchá a efektivní řešení.“
Během chladných měsíců naopak nechávají přes den žaluzie na všech oknech vytažené, aby se do domu dostalo maximum slunce a celý se prohřál. Tím získají nejen dostatek denního světla, ale také ušetří náklady za vytápění. I přes velikost domu si pochvalují nízké náklady za energie, které jsou nižší než v původním bytě.
Zahrada se zeleninou i golfovými míčky
Na rozlehlé zahradě si užívají nejen dovádění s pejskem, ale s radostí se věnují také pěstitelství rajčat, dýní a bylinek. Pohodu občas naruší jedině míček, který k nim náhodou dopadne z přilehlého golfového hřiště.
Díky rozkvetlým sakurám se každé jaro promění severní část zahrady v malý růžový ráj. Zvelebování zahrady se chtějí majitelé postupně ještě více věnovat a v plánu je vysázet další různorodé dřeviny. Nepřehlédnutelným prvkem zahrady je cedr v obrovském betonovém květináči vedle dolní terasy. Kromě toho mají venku ještě menší mobilní domek pro návštěvy, ve kterém nechybí postel ani vlastní sprcha.
Zahrada se stala i místem pro setkávání s rodinou, přáteli i sousedy. „Vlastně teď žijeme mnohem víc společensky. Ve městě každý po práci pospíchá domů, kde se zavře v bytě a chce mít svou chvilku klidu. Teď si užíváme čerstvý vzduch a máme mnohem víc návštěv nebo jsme každou chvíli pozvaní na oslavu narozenin k sousedům na jejich zahradu. Jsme si tady nejen s přírodou, ale i s lidmi víc nablízku a už bychom rozhodně neměnili,“ uzavírají svůj příběh majitelé.
▪ Zastavěná plocha: 120 m2
▪ Užitná plocha: 207 m2
▪ Plocha teras: 60 m2
▪ Okna: dřevěná s hliníkovým opláštěním, trojskla
▪ Stínění: venkovní žaluzie od Climax
▪ Podlahy: drásané dubové dřevo + velkoformátová dlažba
▪ Vytápění: podlahové s termostaty, napojené na plynový kotel
▪ Konstrukce: dřevostavba od Griffner Haus
FOTOGALERIE:
Foto: Climax
Zeptat se & odpovědět