Přitápění v přechodných obdobích nemusí být drahé ani složité. Existuje řada možností, jak si doma vytvořit příjemné teplo bez nutnosti zapínat hlavní topné systémy.
Líbí se vám tento článek?
V našich zeměpisných šířkách jaro a podzim představují přechodná období, kdy se počasí může měnit ze dne na den. Pravidlo, že topná sezóna začíná v září a končí 31. května, už dávno neplatí. Čím dál častěji dochází k neočekávaným výkyvům, teplé počasí přichází již v květnu, ale v červenci nebo v srpnu klesne teplota o 15 °C ze dne na den a za tři dny se zase oteplí.
Přechodné ochlazení na pár dní a nebo chladná rána a večery, zatímco během dne může být teplota dostatečně vysoká, tak často vyvolávají potřebu si doma přitopit. V takových situacích však není vhodné ani výhodné používat hlavní topné systémy, jako jsou tepelná čerpadla, teplovodní otopné soustavy nebo elektrické podlahové topení. Časté vypínání nebo změny v nastavení teplot nejsou pro tyto systémy prospěšné ani ekonomicky výhodné.
U podlahového vytápění a klasických soustav s radiátory, kde dochází k akumulaci tepla, trvá nástup teploty relativně dlouho a totéž obráceně platí po jeho vypnutí. Proto se uvádějí do provozu až při trvale chladném počasí a pro přechodná období se doporučuje najít jiné způsoby, jak přitápět energeticky účinně a finančně výhodně.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět