Bez přehánění lze říci, že nejdůležitějším předpokladem budoucího spokojeného bydlení je pozemek, pozemek a zase pozemek. Naletět při jeho koupi je tak snadné, že se vyplatí nechat si poradit od mnoha odborníků, od právníků přes úředníky, architekty, projektanty až po zahradní architekty.
Líbí se vám tento článek?
Výpis z katastru nemovitostí vás informuje o výměře, čísle pozemku, o vlastnících a o omezeních k dispozici s pozemkem (zástavní a předkupní práva, věcná břemena, nabývací titul v případě probíhajícího dědictví a nejrůznější „plomby“). Další informace lze získat na obecním úřadě, ve městech na odborech územního plánování či na příslušném stavebním úřadě. Rozhodujícím podkladem může být územní plán, který vymezuje zastavitelné plochy a nezastavěné a nezastavitelné pozemky.
Další z možností získání informací je regulační plán, který má ovšem zpracováno pouze malé procento českých obcí. „k uvedeným zdrojům bych ještě přidal internet a letecké a satelitní snímky. Stoprocentní jistotu však nebudete mít nikdy. Až s vydáním územního rozhodnutí a s nabytím jeho právní moci. Pozemek tedy zásadně kupujte, až když máte v ruce tento dokument, není-li v místě zpracován regulační plán. Do té doby lze rezervaci vyhlédnutého pozemku ošetřit například smlouvou o smlouvě budoucí. Jinak vždy tak trochu riskujete,“ dodává k výběru pozemku architekt Josef smola.
Lokalita, velikost, tvar, orientace a minulost
Volné pozemky lze obecně rozdělit do tří skupin: na místa již zastavěná tvořící souvislá sídla, na místa vznikající jako realitní a developerské projekty a na volné pozemky, které lze získat jako stavební parcelu. V posledním jmenovaném případě je nutné zajistit dostupnost komunikací a připojení sítí. Nezřídka se to týká i budoucí údržby příjezdové komunikace v zimním období.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět