Okna mají zásadní vliv na světelnou atmosféru, ale také na zvukovou a tepelnou pohodu i bezpečnost v domě. Při výběru okenních profilů je proto důležité pečlivě zvážit různé možnosti a jejich vlastnosti. Od plastových profilů, které nabízejí cenovou dostupnost a nízkou údržbu, přes dřevěné, které dodávají domům přírodní ráz, až po moderní dřevohliníkové či kompozitní profily s vynikajícími technickými i estetickými parametry.
Líbí se vám tento článek?
Plastová okna jsou velmi oblíbená pro svou cenovou dostupnost a snadnou údržbu. Jsou vyrobena z PVC, které je odolné vůči povětrnostním vlivům a nevyžaduje častou údržbu. Plastové profily mohou být vybaveny různými technologiemi. Rozhodující je, zda jako surovina byl použit prvoplast, nebo recyklát. Okna z recyklovaného plastu jsou levnější, ale nedosahují takových parametrů jako okna z prvoplastu.
Profil plastového okna se skládá z několika vrstev a komponentů, které zajišťují jeho pevnost, izolační vlastnosti a estetický vzhled. Profily plastových oken mají obvykle komorovou konstrukci, což znamená, že vnitřní část rámů je rozdělena na dutiny. Ty zlepšují tepelnou a zvukovou izolaci okna tím, že snižují tepelné mosty a umožňují umístění izolačních materiálů. Kvalitní plastové profily obsahují ocelovou nebo hliníkovou výztuhu, která zvyšuje pevnost a stabilitu okenního rámu a pomáhá tak odolat deformacím a přetížení.
Uvnitř komor plastového profilu jsou umístěny vložky nebo výplně z tepelněizolačních materiálů, jako je například PUR pěna nebo polystyren, které přispívají k energetické účinnosti a pohodlí v interiéru. Běžné plastové profily okenních rámů mohou mít od 2 do 6 komor. Některé moderní typy dokonce obsahují 7 nebo více komor. Tepelněizolační vlastnosti se zvyšují se stavební hloubkou profilu. Vyšší počet komor tedy sám o sobě nezaručí, že je okno kvalitnější nebo lépe izoluje, rám je nutné posuzovat kompletně, především jeho správnou konstrukci.
Profily plastových oken jsou obvykle opatřeny povrchovou úpravou, jako je laminát, barva nebo fólie. Tyto povrchové úpravy chrání plastový materiál před UV zářením, povětrnostními vlivy a mechanickým poškozením. Povrchové úpravy také umožňují různé barvy a designy. „Výhody inovativních technologií jsou nepopiratelné, proto sledujeme nejnovější trendy a snažíme se na český trh přinášet to nejlepší. Jsme mezi prvními výrobci, kteří do výroby implementují nejmodernější technologické inovace ve vývoji oken, a to s cílem zlepšit statické, izolační a estetické vlastnosti a prodloužit jejich životnost,“ vysvětluje Roman Vorlíček, jednatel firmy OKNA Vorlíček, s. r. o. www.vorlicek-okna.cz
„Například technologie Acrylcolor využívá systém koextruze, který spojuje bílé PVC těleso s barevným akrylátovým sklem a tím vytváří hedvábně matný povrch profilu s odolností proti poškrábání, stálostí barvy a extrémní odolností vůči povětrnostním vlivům,“ říká R. Vorlíček. „Dále nabízíme technologii průmyslového vypěnění okenního rámu, která umožňuje dosahovat zcela mimořádných tepelněizolačních vlastností, jež najdou uplatnění u všech projektů s vysokými nároky na tepelnou izolaci, a průkopnický systém suchého zalepování okenní tabule do okenního křídla STV®, který přináší výrazné zlepšení statiky okenního křídla a zajišťuje větší odolnost proti vloupání.“
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět