Při výběru materiálu a provedení plotu byste kromě ceny a účelu měli zvážit také charakter stavby i okolní zástavby. V ideálním případě by měl plot architektonicky „ladit“ s obojím.
Líbí se vám tento článek?
Plot je v zásadě možné zhotovit téměř z čehokoli, fantazii se meze nekladou. Nicméně je třeba pamatovat na to, že ploty směřující do ulice podléhají místním předpisům. Na stavbu plotu sice nepotřebujete žádné stavební povolení, ale musíte mít územní souhlas, který vyžaduje svolení všech osob stavbou dotčených. Zjistěte si tedy na stavebním úřadě, jaké náležitosti určuje místní vyhláška, a pobavte se o plotu raději i se svými sousedy. Kromě typu plotů (tvar, materiál) může být vyhláškou stanovena i maximální výška.
Ideální výška plotu
Čím nižší plot, tím nižší spotřeba materiálu. Ne vždy se však vyplatí na výšce plotu šetřit. Záleží, co od plotu očekáváte: optické vymezení pozemku, zamezení vstupu cizích osob, ochranu soukromí? Zvolenému účelu je nutné přizpůsobit výšku plotu stejně jako designové provedení (plný plot vs. průhledný plot). Pro optické vymezení pozemku postačí výška okolo 1 až 1,2 m. Nejběžněji se asi setkáme s výškou 1,5 metru, která už zvládá plnit ochrannou funkci a zároveň nepřináší svému okolí nějaká výrazná omezení.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět