Podlaha je hned po stropě druhou pohledově největší plochou v interiéru. A zároveň i nejvíce namáhanou a vystavenou opotřebení. Proto si zaslouží náležitou pozornost. Ochránit ji můžeme použitím vhodné podlahové krytiny. Na výběr přitom máme velké množství materiálů různých vlastností v nekonečných variacích barev a vzorů. Podlaha, respektive samotná podlahová krytina, tak má nejen praktický význam, ale hraje i roli estetickou a je nedílnou součástí interiérového designu.
Líbí se vám tento článek?
Člověk, který nikdy nemusel řešit výběr a pokládku podlahové krytiny, si možná ani neuvědomí, jak to může být obtížné, přesto ale může ocenit kvalitu a krásu povrchu, po kterém šlape. Mít doma perfektní podlahu není jen otázka výběru správného materiálu, systému pokládky, případně barevného odstínu, ale základem úspěchu je dokonalá příprava podkladu a vůbec kvalitní provedení celé stavby.
Správně připravený podklad
Před pokládkou podlahové krytiny je nezbytné mít správně připravený podklad. Ten by měl být především dostatečně vyzrálý, suchý, soudržný a hlavně rovný. Pod většinu podlahových krytin bude ideální použít samonivelační stěrku, která vytvoří hladký a při správném provedení také téměř dokonale rovný povrch. Jemné nerovnosti si můžeme dovolit při pokládce dlažby do lepidla, případně dřevěné podlahy na rošt. Ale i v těchto případech je nezbytné, aby byl podklad především soudržný, bez prasklin a nečistot. V případě rekonstrukcí a dřevostaveb je možné pro vyrovnání podkladu využít také dřevotřískové nebo podobné desky.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět