Dilema, které řeší na počátku svých úvah o bydlení snad každý. A vlastně to tak úplně není dilema, nýbrž trilema: architekt, katalog, nebo – za třetí – stavební inženýr či technik činný ve výstavbě. První řešení zatím u nás prohrává na body. Podíl katalogových řešení stoupá, neboť domy takto nabízené mají čím dál vyšší kvalitu. Většina rodinných domů u nás ovšem pořád vzniká třetím způsobem.
Líbí se vám tento článek?
Třetí možnost pokládám za nejméně vhodnou a lidi, kteří programově staví domy plytké, neinvenční a nepromyšlené, protože důkladné plánování bylo pokládáno za zbytečné, domy odbyté a zpackané, ty tenhle článek nejspíš příliš neosloví. Zaměřme se tedy dnes jen na první dvě možná řešení. Rovnou spěchám vyvrátit podezření z podjatosti.
Možná si také právě říkáte: „Architekt, ten bude určitě radit, aby si každý pořídil co nejdražší projekt, že?“ Ale přiznám se, v poslední době, když se dívám na krásný dům, velmi často neumím rozlišit, povstal-li prostřednictvím individuálního úsilí architekta, jeho spolupráce s konkrétním zadavatelem, nebo byl ukut v nějaké katalogové dílně a jen správně vybrán pro toto konkrétní místo. Jistá individualita i teplo domova mohou dnes sálat i z domu typového. Právě to „ručně zhotoveno, nahrubo vyrobeno, vkusně doplněno“ může i z katalogového domu udělat opravdu osobní záležitost.
Ostatně většinu dnešních firemních katalogů architekti zpracovávají zcela samozřejmě.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět