Příjezd, zahradní chodníčky a nejbližší okolí domu včetně terasy nás vítají při každém příchodu. Povrchy dlažeb mohou být přírodní, v mnoha odstínech, žíhané, patinované nebo vzhledu starých pálených cihel.
Líbí se vám tento článek?
Cesty, pěšinky a zpevněné plochy patří bezesporu k hlavním užitkovým i estetickým prvkům okolí každého domu či zahrady. Je proto důležité pečlivě zvážit výběr materiálu s ohledem na použití a stupeň náročnosti pokládky. Před samotným nákupem je potřeba přesně stanovit využití položené plochy.
Jedním z hlavních kritérií je nosnost dlažby, tedy to, zda po ní budeme pouze chodit, nebo ji zatěžovat autem. Běžná dlažba má sílu 6 cm, ta pod auto na příjezdové cestě i na parkovacím stání by měla mít minimálně 8 cm.
Zámkovou dlažbu nevyužijete jen na příjezd nebo pod auto, ale například i jako podlahu pod pergolou nebo okolí bazénu, zahradního domku, grilu či krbu. Materiály jsou odolné proti mrazu, nepříznivému počasí nebo vůči posypovým solím.
Zámková dlažba
Výraz „zámková dlažba“ nesouvisí se zámeckými věžemi, zdmi ani schody, ale vyjadřuje schopnost jednotlivých segmentů se vzájemně vázat – „uzamknout se“. Jednotlivé „kameny“ mají takové tvary, které dlažbě znemožňují se vlivem poklesu terénu rozpadnout. Vlivem vzájemné vazby a dotykem hran je zabezpečena vysoká stabilita zpevněné plochy proti účinkům zatížení a posunu.
Většinou má zámková dlažba díky tvaru výlisků i definované spáry mezi jednotlivými kameny.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět