O střeše se mluví také jako o páté fasádě, významnou měrou se podílí nejen na vzhledu stavby, ale především na její funkčnosti. V obou případech je jedním z nejdůležitějších parametrů výběr adekvátní krytiny.

Líbí se vám tento článek?
Konkrétní volba střešní krytiny je samozřejmě poplatná osobnímu vkusu a preferencím uživatele, ovšem ty musí být v kontextu s řadou technických hledisek. K těm podstatným patří sklon a členitost střechy, konstrukce krovů, skladba a nosnost pláště, jeho tepelné a izolační schopnosti. To vše samozřejmě ve vzájemné provázanosti, protože teprve v komplexním souznění jsou jednotlivé prvky schopny zajistit celkovou funkčnost střechy.
V potaz je nutné brát i region a v něm panující klimatické podmínky, stejně jako charakter krajiny, obce a bezprostředního okolí. Vzhledem k velké šíři možných prvků a materiálů, přicházejících v úvahu, se tentokrát zaměříme především na osvědčený a často používaný formát tašek, který kromě těžkých pálených a betonových variant využívají i výrobci velmi lehkých, tedy plechových a plastových krytin.
Krovy, základ kvalitní střechy
Jde o nosnou konstrukci, jejímž úkolem je nejen nést střešní krytinu, ale zároveň se postarat o rovnoměrný přenos vnějšího zatížení i vlastní váhy na nosné stěny objektu. Její podoba se odvíjí od velikosti stavby, rozpětí, sklonu a tvaru střechy a účelu využití budovy. V oblasti běžné rodinné výstavby patří k nejčastěji používaným krovy dřevěné, tvořené soustavou latí, sloupků a pozednic, k nejrozšířenějším pak patří konstrukce tvořené vaznicemi a vazbami. Vazba je příčný profil krovu, nesoucí jeho ostatní části, vaznice pak vodorovný trám, probíhající podélně krovemi, tedy šikmými prvky krovu, jež pak slouží k instalaci střešních latí, na něž se upevňuje střešní krytina.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.

Zeptat se & odpovědět