Výhody rekuperace jsou zřetelné při zpětném získávání tepla v rámci řízeného větrání interiéru. Zda a jak se efekt rekuperace projevuje v létě při vysokých teplotách, je tématem dnešního článku.
Líbí se vám tento článek?
Úsporám, které přináší zpětné získávání tepla při větrání, jsme se podrobně věnovali v minulém vydání našeho časopisu. Z podstaty věci vyvstala otázka, jak je to s rekuperací a z ní plynoucích případných úspor v létě. Dá se chod větrací jednotky upravit? Je potřeba a je možné u okruhu nuceného větrání využít klimatizační jednotku? Pokud ano, bude taková kombinace nákladnější?
Klíč k létu i zimě
Zopakujme si podstatu této technologie: „Základem je výměna vzduchu, tedy větrání, a rekuperace je až druhotný efekt. Správný název pro rekuperaci je tedy řízené větrání se zpětným ziskem tepla,“ říká Libor Štorc z firmy Štorc TZB. Klíčem k pochopení smyslu rekuperace je tedy slovo „výměna“ a to platí i pro letní období. „Rekuperační větrací jednotka zajišťuje vedle možnosti zpětného získávání tepla i zpětné získávání chladu díky velké ploše výměníku ve tvaru diamantu. Jemné nastavení míry zpětného získávání tepla či chladu pak umožňuje modulační by-pass,“ vysvětluje Ing. Roman Šubrt, obchodně-technický zástupce pro komfortní větrání Zehnder, a dodává: „Ten společně s výjimečnou technologií adaptivního řízení komfortní teploty na základě informací z teplotních a vlhkostních čidel za poslední období zajistí stabilní vnitřní klima vysoké kvality po celý rok.“
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět