V obou případech jde o velmi důležitou součást pasivních domů, se kterou by se mělo počítat od samého vzniku projektu. To je důležité pro zajištění příslušných stavebních postupů a adekvátního prostoru pro technické zázemí.
Líbí se vám tento článek?
Větrání s rekuperací tepla je velmi úsporná technologie, která má pozitivní vliv na celkovou tepelnou pohodu a mikroklima v místnosti. Jeho instalace se proto vyplatí.
„Větrání s rekuperací není jenom o zpětném zisku tepla (úspoře energie), ale je to o zdraví, komfortu a hygieně bydlení. Větrání nedělá pouze větrací jednotka, ale je to i VZT rozvod, regulace, instalace a údržba. Neznám uživatele, kteří litují pořízení větrání s rekuperací, ale chodí k nám řada stavebníků, kteří litují, že větrání s rekuperací nepořídili,“ říká Libor Štorc z firmy Štorc TZB.
„Ztráty tepla jsou při standardním větrání okny tak veliké, že bez rekuperace by pasivní dům zdaleka nedosahoval potřebných parametrů a stěží i hodnot pro nízkoenergetický dům. Požadavkem je proto účinnost zpětného zisku tepla větracích jednotek minimálně 75 %. Nejlepší jednotky na trhu dnes přesahují účinnost i 90 %. Venkovní vzduch se jednoduše ohřívá na téměř pokojovou teplotu a nevznikají tak nepříjemné teplotní rozdíly v místnostech, vysvětluje Ing. Libor Hrubý, odborný poradce Centra pasivního domu.
Také čtěte: Základní parametry, které by měl splňovat pasivní dům
Jak funguje rekuperace
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět