Věděli, že chtějí klasickou chalupu na vesnici, kde by mohli trávit zprvu dny volna a později se i nastěhovat na trvalo. Ty staré domy se zahradou plnou letitých ovocných stromů mají něco do sebe. A tradiční vzhled s obdélníkovým půdorysem, sedlovou střechou a krytým místem pro posezení venku skutečně svádí k představě, že jde o zdařilou rekonstrukci staré venkovské chalupy. Opak je pravdou.
Bungalov, venkovský dům, 3+1, od Mojmír Hudec
Líbí se vám tento dům?
Profil domu
Cena od
|
Zjistit cenu |
Zastavěná plocha
|
117,7 m2 |
Užitná plocha
|
85,7 m2 |
Provedeni domu
|
Bungalov, venkovský dům |
Dispozice
|
3+1 |
Kategorie domů
|
Zděná |
Typ střechy
|
Sedlová |
Půdorys
|
Obdélníkový |
Pozemek domu
|
Rovinatý |
Ateliér / architekt
|
Mojmír Hudec |
Designérka Zora Stupňánková a její partner Stanislav Baťka hledali starou chalupu k rekonstrukci velmi dlouho a v ubíhajícím čase přemýšleli stále častěji o tom, že si takový dům postaví. „Typový dům nás asi vůbec nenapadl,“ vzpomíná Zorka. „Oslovili jsme pana architekta Mojmíra Hudce a nastínili mu své představy. Logicky nás dovedl k určitým úpravám a nakonec k pasivnímu domu. Proti původní představě jsme zvětšili okna na jih, přidali izolaci a rekuperaci. A také jsme určitě věděli, že v chalupě bude dřevěný strop a na podlahách půdovky nebo dřevo.“
Ještě nejste členy klubu Můj dům? Zaregistrujte se.
Získáte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu webu zcela ZDARMA.
Pod rouškou pasivní konstrukce
Jednopodlažní stavba je zděná z plynosilikátových tvárnic s kontaktní izolací grafitovými deskami, má dřevěný hambalkový krov. Podkroví je tepelně izolováno minerální vatou. Strop je trámový s prkenným záklopem, trámy současně tvoří zajímavý interiérový stavební prvek. Svým exteriérem dům nijak nevybočuje z okolní zástavby – střecha je sedlová s tradiční krytinou, omítka bílá s šedými detaily kolem oken a dveří a v hlavních liniích stavby.
Přívětivé klima v létě i v zimě
Dům nekomplikovaných tvarů se sedlovou střechou je pro pasivní konstrukci ideální. Zorka se Stanislavem proto opustili svou původní představu klasické chalupy s obytným podkrovím a malými okny a upřednostnili příznivé klima a úsporný provoz. Stále čerstvý vzduch přivádí do domu kompaktní rekuperační větrací jednotka se zabudovanou akumulační nádrží na teplou vodu a s elektrickým dohřevem. Hravě tak zvládne i vytápění, doplňkovým zdrojem jsou pak krbová kachlová kamna v centrální společenské místnosti, která navodí také příjemnou atmosféru.
Množství tepla v interiéru regulují i okna s trojskly v kombinaci s přesahem střechy. Aktivním stínicím prvkem jsou transparentní rolety ZIP screen, jež umí současně sluneční paprsky také odrážet a fungují i jako zábrana proti hmyzu. V zimních měsících sluníčko nízko nad obzorem interiér naopak příjemně prohřívá. Omítky jsou všude vápenocementové, pouze v ložnici je omítka hliněná, neboť díky své schopnosti pojmout a opět vydat vlhkost zajišťuje příjemné podmínky pro spaní.
Udělej si sám
V interiéru Zorka se Stanislavem zhmotnili své představy o tradičním venkovském bydlení. Hlavní roli zde hraje dřevo v dokonalé barevné i materiálové symbióze s ostatním vybavením. Na první pohled zaujme dokonalost řemeslného provedení a příjemné barevné ladění. Oba se podíleli nejen na stavbě domu – jejich dílem je střecha a osazení okapů, strop či palubková podlaha, ale také na vybavení a designu interiéru.
Srdcem domu je ústřední obytný prostor s obývacím pokojem, jídelnou a kuchyní. Je tu také hostinský pokoj, ložnice, koupelna a samostatné WC.
Celkové vybavení interiéru stojí za bližší pozornost. Barvy jsou jemné a tlumené a vycházejí z přírodní podstaty použitých materiálů od keramiky po bavlněné a lněné textilie. Textil, keramické nádobí, svítidla a dekorace jsou z vlastní produkce. Zorka se Stanislavem to neplánovali, ale nákup mnohých předmětů byl často spíše během na dlouhou trať, pustili se proto po čase do vlastních návrhů a výroby. Začalo to svítidly, později se Zorka pustila do návrhů a výroby vlastní jídelní keramiky a textilních doplňků. Z nutnosti vznikl koníček, který se časem změnil ve značku Na-chalupu.cz.
Venkovská chalupa získala ocenění v soutěži Pasivní dům roku 2018.
Co znamenal nový dům pro váš další život?
Naše chalupa nám doslova změnila život. Dlouho jsme hledali vhodná svítidla, až jsme si ve spolupráci s kamarádkou keramičkou vyvinuli vlastní. Z toho vznikla touha se podělit s jinými chalupáři. Dalším impulzem byl kanafas, který k venkovu neodmyslitelně patří. Nabídka na trhu neodpovídala našim představám. Vyzkoušeli jsme různé látky na závěsech a dalších doplňcích. Nakonec nám to nedalo a navrhli jsme si své vlastní textilie. Neskončili jsme zařizováním naší chalupy, ale stále vymýšlíme další varianty textilních doplňků. Šijeme mnoho výrobků od různých prostírek, ubrusů přes polštářky, chňapky, dekorace až po závěsy a povlečení. A samozřejmě prodáváme i naši metráž. Překvapivě se pořád hodně šije i doma… Látky podle našich návrhů se vyrábí v tuzemských tkalcovnách. Začátky jednoduché nebyly, ale vše do sebe nějak zapadalo a přirozeně plynulo. Museli jsme se hodně věcí naučit, ale když vás něco baví a jdete za tím, podaří se to.
Změnili byste na domě něco?
Dům mohl být trošku větší, ale museli jsme udělat kompromis kvůli ceně. Celkově jsme spokojení, asi bychom nic zásadního neměnili. V nejbližší době se chystáme postavit pergolu.
FOTOGALERIE:
▪ Zastavěná plocha: 117,7 m2
▪ Užitná plocha: 85,7 m2
▪ Konstrukční systém: betonové základové pasy, zdicí systém Ytong, obv. zdivo Ytong 250 mm, vnější kontaktní zateplení Isover Grey Wall 240 mm, dřevěné trámové stropy, hambalový krov, zateplení stropu 70 cm min. vata Isover, střešní krytina betonové tašky „bobrovky“
▪ Výplně otvorů: dřevěná okna Progression a Solid Comfort SC92, koef. prostupu tepla UW: 0,69 W/m2·K
▪ Vytápění a větrání: kompaktní rekuperační větrací jednotka Pichler PKOM4, krbová kachlová kamna s výkonem 3 až 5 kW
▪ Měrná potřeba tepla na vytápění: 20 kWh/m2·a
▪ Součinitel prostupu tepla stěnou: U = 0,104 W/m2·K
▪ Realizace: svépomocí
Foto: Jan Vermouzek
Zeptat se & odpovědět