Aby dřevěné stavby na zahradě nejen dobře sloužily, ale také krásně vypadaly, je nutné se o ně správně starat. Totéž samozřejmě platí i pro předměty z kovu umístěné v exteriéru.
Líbí se vám tento článek?
Ať už si pro povrchovou úpravu dřeva vyberete lazuru, vosk či vodou ředitelný lak nebo barvu, musíte povrch před ošetřením nejdříve připravit. To platí jak pro dřevo nové, tak i pro obnovování starých nátěrů. Povrch musí být čistý a suchý, než na něj začnete nátěr nanášet. Na neočištěné dřevo by nátěr přilnul nerovnoměrně.
Nátěry nového dřeva
Povrch je potřeba obrousit dohladka, zatmelit případná poškození a očistit. Tmelem opravené plochy nechte pořádně zatvrdnout, jinak se tmel může při schnutí mírně propadnout. Pokud se tak přece jen stane, proveďte korekci další vrstvou tmelu a až poté jej finálně zabruste. Pak na podklad můžete aplikovat nátěr. Mezi jednotlivými vrstvami nátěru je potřeba nechat barvu či lazuru zaschnout, případně zlehka přebrousit. Vždy dodržujte pokyny výrobce.
Před samotným tmelením už musíme být rozhodnuti, jakou barvou budeme materiál natírat, a použít tmel ve stejném odstínu. Namíchat si jej můžete i z obroušených jemných pilin a disperzního lepidla určeného pro exteriér.
Oprava starých nátěrů
Před aplikací ochranného nátěru je zapotřebí důkladně odstranit starou barvu pomocí brusného papíru, brusky, opálení nebo odstraňovače starých nátěrů. Ten naruší zbytky staré barvy a zjednoduší jejich odstranění. Před aplikací nového nátěru musí být dřevo suché. Na větší plochy použijte širší štětec, na úzké laťky zábradlí, pergoly nebo altánku je vhodný užší štětec.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět