Rodinný dům na Hané měl docela komplikované zadání: parcela nepravidelného tvaru se v jednom místě zužuje na pouhých deset metrů, u příjezdové cesty má souseda hned za plotem. Jak už je v ateliéru MOLO architekti zvykem, vznikla dřevostavba s velkými okny a tentokrát i několika terasami, které pozemek člení – je tu divoká zahrada, sad, klidné zákoutí pro odpočinek i zeleninové záhonky.
Bungalov, venkovský dům, moderní dům, 3+1, od MOLO architekti
Líbí se vám tento dům?
Profil domu
Cena od
|
Zjistit cenu |
Zastavěná plocha
|
201 m2 |
Užitná plocha
|
156 m2 |
Provedeni domu
|
Bungalov, venkovský dům, moderní dům |
Dispozice
|
3+1 |
Kategorie domů
|
Dřevěná |
Typ střechy
|
Plochá |
Půdorys
|
Atypický |
Pozemek domu
|
Rovinatý |
Ateliér / architekt
|
MOLO architekti |
Architekt Václav Novák na úvod vysvětluje: „Skoro každý, kdo přemýšlí o novém domě, hledá inspiraci v časopisech, stejně jako naše klientka. Tehdy naslepo vystřihovala, co se jí kde líbilo, až potom s překvapením zjistila, že jsou to právě domy z našeho ateliéru. Některé naše stavby klienti dokonce osobně navštívili, což bylo skvělé. Rozmluvy s nimi pak byly o to snazší, nemuseli jsme hledat společný jazyk; věděli přesně, co chtějí, a my jim velmi dobře rozuměli. A navíc už měli zkušenosti se stavbou.
Po první schůzce se s námi loučili poněkud škádlivě, se slovy, že omezení inspirují. Je to pravda, ale v tomto případě jsme se s tvarem pozemku skutečně potýkali. Jeho čelo směrem k ulici je široké 22 metrů, pak se zužuje na deset metrů, to už je hraniční limit. Postupným opracováním tak vzniklo hádě, které se plazí zahradou a vytváří kolem sebe různorodé atmosféry, jako jsou například vodní zahrada, intimní zákoutí nebo prostor pro pěstování zeleniny.“
Místnosti se otevírají do čtyř zahrad
V dané lokalitě nejsou tradiční domy se silným kontextem, na který by bylo třeba navazovat, i proto se autoři rozhodli pro sebevědomou, ale nijak zvlášť výraznou architekturu. Přízemní dům měl být bezbariérový, rozdělený na několik zón: „Společně s kolegou Patrikem Zamazalem jsme na další schůzku připravili několik jednoduchých papírových modelů.
Tento postup se nám v minulosti už osvědčil, výborný je právě v případě, když jsou na stavbě stísněné podmínky. Před klienty jsme pak každý soutěživě obhajovali své řešení. Myslím, že se dobře bavili. Nakonec vyhrál koncept od Patrika, prostor rozdělil na čtyři různá místa. Základní vztahy byly v modelu dobře čitelné a klienti si tak mohli snadno představit, jak bude jejich dům dispozičně fungovat a jak se prolne s okolní zahradou,“ vzpomíná Václav Novák.
Průčelí autoři orientovali kolmo na ulici, zpevňuje tak uliční prostor. Vstup do domu umístili na severozápadní stranu domu ze závětří. Za hlavními vstupními dveřmi se nachází hala, která tvoří předěl mezi společenskou a soukromou částí interiérů a slouží jako zádveří a šatna. Z haly se dostáváme do hlavní obytné místnosti s kuchyní, jídelnou s širokým bočním prosklením do zahrady a obývacím koutem s knihovnou, na něj navazuje krytá terasa. Jihozápadním směrem se z haly vchází do soukromé části domu, kde postupně procházíme kolem malé ložnice (sloužící také jako pracovna), technické místnosti, bezbariérově řešené koupelny až do velké ložnice – orientovaná je na východ a slouží částečně jako pobytová relaxační zóna domu.
Hmotou domu vymezili architekti na pozemku různé prostory – k severozápadní kryté terase přiléhá divoká zahrada se stěnou porostlou popínavkami a sukulenty. Tuto scénu dotváří v druhém partu bujně zarostlý svah nad Lošovským potokem. Jihozápadní výstup obklopuje hlubší zahrada s ovocnými stromy, které vytvářejí hravou atmosféru světel a stínů. U ložnice vznikla ze všech stran hmotově vymezená meditativní zahrada (dům, živý plot, dřevěný plot). Má proporci a měřítko pokoje, takže tvoří venkovní polovinu místnosti s prosklenou stěnou. Severovýchodní část pozemku pak byla vyhrazena záhonům se zeleninou a bylinkami.
Strop z trámů rámuje výhledy
V podélném prostoru velké místnosti s trámovým stropem se nachází kuchyně s výhledem na přístupovou pěšinu a jídelna s širokým bočním oknem do sadu. V obývacím koutě s knihovnou je výstup na krytou terasu s mokřadním biotopem. Interiéry jsou společným dílem architektů a klientů, velké skleněné a světlé plochy doplňuje dřevo na podlaze i vestavěném nábytku. Police a skříně prostorem volně plynou, nabízejí různé niky a sedací parapety; velmi dobře je vyřešena šatna v prosvětlené chodbě u ložnic, v krásných světlých skříních je spousta úložného prostoru.
Majitelé domu se rozhodli pro koncept teplovzdušného topení s tepelným čerpadlem: v podlahách i v parapetech jsou drážky, kterými proudí ohřátý čerstvý vzduch do místností. Odpadní vzduch z koupelen a kuchyně se odvádí přes rekuperační výměník ven z domu. V rekuperačním výměníku předá odpadní vzduch teplo přiváděnému čerstvému vzduchu, který je následně smíchán s cirkulačním vzduchem, ohříván a vháněn zpět do místností.
Dobře zateplená dřevostavba
Stavba je bezbariérová, podlaha je ve všech místnostech v jedné úrovni, navazují na ni terasy. Podlahy jsou z dřevěných trámů 40 × 240 mm. V celé ploše jsou provětrávané, zespodu byly zaklopeny difuzně otevřenými deskami, z vrchu je skladba podlahy zaklopena OSB deskou s funkcí parozábrany. Stěny domu jsou z dřevěných sloupků o průřezu 40 × 160 mm, vyplněny byly minerální vatou. Nosná konstrukce střechy je z trámů 240 × 40 mm, na kterých je záklop z OSB desek a asfaltová pojistná hydroizolace.
Následuje vrstva tepelné izolace z pěnového polystyrenu a střešní krytina přitížená kačírkem. Fasádu tvoří vodorovně kladená hoblovaná modřínová prkna, u teras jsou fasády obloženy laťováním drobnějšího měřítka a detailu. Rámy oken a dveří jsou dřevohliníkové, v oknech jsou trojskla. Hezkým výtvarným prvkem je posuvná okenice u terasy obrácené k jihu.
Hrubá podlahová plocha: 156 m²
Užitná plocha: 122 m²
Plocha pozemku: 791 m²
Konstrukce domu: dřevěná rámová konstrukce
Materiály: na střeše je EPDM kaučuková střešní krytina; na fasádě hoblovaná modřínová prkna rhombus, vnitřní zdi – sádrovláknitá deska; pohledové stropy – bělené smrkové trámy, smrkové palubky; dub – podlahy obytných místností, vestavěný a volný nábytek, kuchyně; v koupelnách je keramická dlažba
Tesařská firma: Vojtěch Vychytil, s. r. o.
Výplně otvorů: dřevohliníková okna s izolačními trojskly
Vytápění a technologie: dvouzónová cirkulační a větrací jednotka s rekuperací, tepelné čerpadlo vzduch/voda, krbová kamna
Ing. arch. Václav Novák, Ing. arch. Patrik Zamazal, MOLO architekti
„Ateliér Molo architekti vznikl v roce 2008 jako vyústění spolupráce čtyř kamarádů. Dnes je nás devět. Od začátku je těžiště naší práce v navrhování rodinných domů, převážně dřevostaveb. Portfolio rádi rozšiřujeme o stavby pro zdravotnictví, školství a interiéry, baví nás práce pro města a obce zahrnující územní studie a návrhy veřejných prostranství. Projektování chápeme jako kreativní řešení problému. Projekt roste z podhoubí požadavků, přání a snů, které se potkávají s konkrétním místem a právním řádem. Ze střetu těchto požadavků a omezení vytváříme díky logice, citu a zkušenostem soudobou architekturu.“
moloarchitekti.cz
Zeptat se & odpovědět