Řešíte zdroj tepla pro svůj dům? Pro snadnější rozhodování vám přinášíme stručné odpovědi na důležité otázky spojené s tepelnými čerpadly.
Líbí se vám tento článek?
Tepelné čerpadlo především patří mezi univerzální zdroje energie. Ať už máte prvorepublikovou vilu, rodinný dům, bytový dům nebo nízkoenergetickou stavbu, vždy je k dispozici vhodné tepelné čerpadlo s požadovaným výkonem, které zvládne dům podle potřeby vytopit nebo ochladit, a navíc vždy zajistí horkou vodu v koupelně.
První a nejdůležitější volbou je výběr typu čerpadla. Podle způsobu získávání tepla se dělí na systémy voda/voda, země/voda, vzduch/ voda a vzduch/vzduch. Při volbě musíte zvážit řadu faktorů – vhodnost použití v dané budově, místní podmínky (např. dostupnost vody/vrtu, nebo prostor pro položení zemního kolektoru), dobu instalace a samozřejmě i cenu. Konkrétní typ proto vybírejte ve spolupráci s odborníky. Nejoblíbenější volbou posledních let, zvláště pokud čerpadlo používáte i pro ohřev teplé užitkové vody, jsou tepelná čerpadla vzduch/voda, která nabízejí ideální poměr cena/výkon.
Ještě nejste členy klubu Můj dům? Zaregistrujte se.
Získáte neomezený přístup ke kompletnímu obsahu webu zcela ZDARMA.
Výkon čerpadla
Pro volbu správné jednotky jsou důležité informace o samotné stavbě. Stěžejní z hlediska výkonu je tepelná ztráta objektu, kterou například u nových budov najdete na energetickém štítku. Podle tepelné ztráty se určí základní výkon jednotky pro vytápění, a následně se zohlední další okolnosti – např. ohřev teplé užitkové vody, vytápění bazénu, v létě chlazení atd. a proč se zaměřujeme na tepelnou ztrátu?
Je to logické – dům se ztrátou 10 kW čerpadlem o výkonu 7 kW zkrátka nevytopíte. U starších budov často dokumentace chybí, ovšem i v tomto případě se lze k stěžejním informacím dostat. Například Panasonic zdarma nabízí software Aquarea Designer, který umožňuje provést výpočet s využitím základních údajů (obytná plocha nebo stáří objektu, obestavěný prostor v m3, plocha oken, obvodové zdivo – materiál, složení atd., typ zastřešení…)
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět