Udržitelné stavebnictví, udržitelný dům jsou dnes hojně skloňované pojmy. Co si pod tím má laický stavebník představit a jaký vývoj ve stavebnictví můžeme očekávat, o tom s námi hovořil Ing. Tomáš Vanický, ředitel Centra pasivního domu.
Které všechny aspekty spadají do posouzení udržitelnosti stavby? Zřejmě to nebude jen samotná výroba stavebních materiálů…
Udržitelná výstavba zohledňuje zatížení životního prostředí, zdraví a kvality života lidí v průběhu celého cyklu užívání stavby. Do udržitelné výstavby zahrnujeme i další požadavky na stavební konstrukce a technologie a energii, kterou do těchto materiálů a technologií musíme vložit. Každý materiál, který na stavbu použijeme, je třeba vytěžit, převézt, zpracovat, skladovat, dopravit na staveniště, zabudovat do stavby. Všechny tyto kroky vyžadují nějaké množství energie.
Největším nepřítelem lidstva se v současnosti staly – kromě virů – zřejmě emise CO2, charakterizované pojmem uhlíková stopa. Můžete nám přiblížit, co se započítává do uhlíkové stopy stavebních výrobků a technologií?
Pojem uhlíková stopa zahrnuje celoživotní cyklus materiálů od vytěžení suroviny přes výrobu, zpracování, zabudování během výstavby domu, vlivu na potřebu energie v průběhu užívání až po jeho dožití a také způsob recyklace. Evropská unie si vytyčila cíl snížit uhlíkovou stopu sektoru budov na nulu do roku 2050, včetně dopravy a staveb. Jednou z možných cest naplnění tohoto cíle jsou energeticky pasivní domy a budovy s velmi nízkou potřebou energie, kterou jsme schopni pokrýt obnovitelnými zdroji v kombinaci s alternativními zdroji (jako jsou např. tepelná čerpadla). Doplněné materiály s malým množstvím zabudované energie.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět