Pro naprostou většinu majitelů zahrad je péče o květinové záhony, sytě zelený trávník nebo o ovocné stromy zábava, při které si doslova vyvětrají hlavu. Jenže ne každý má na svůj zelený svět dostatek času, ačkoliv se výhody vlastní zahrady nechtějí vzdávat. V čem spočívají možná rizika u zahrad udržovaných neodborně a na kolik vás vyjde investice do spolupráce s odborníky?
Líbí se vám tento článek?
Vlastní zahrada je mnohdy vytoužená meta pro spoustu z nás. Dokonce i pro ty, kdo se narodili nebo dlouhodobě žili ve velkoměstě. Zahrada je prostě láska na první pohled, ale i v jejím případě to bude chtít něco obětovat. Zatímco pro někoho je pravidelná údržba příjemným zpestřením dne, jiní po letech začnou zvažovat, jestli by si raději svou zahradu víc neužili tehdy, kdyby se o ni staral někdo jiný. Obojí je možné, musíte ale zvážit výhody.
Proč svépomocí?
Nejčastějším důvodem je finanční úspora. Pokud se rozhodnete svou zahradu předat do péče odborníkům, počítejte s týdenní investicí okolo několika tisíc korun, což je ale samozřejmě velmi střízlivý odhad. Pokud zahradnická firma provede odborné zásahy jako řez ovocných či okrasných dřevin, vertikutaci nebo hnojení trávníku, za takový jednodenní zásah zaplatíte i několik desítek tisíc.
Zatímco některé úkony se počítají hodinově, jiné „naskakují“ podle počtu metrů čtverečních. Časová úspora je ovšem maximální, zahradě se tak můžete věnovat jen jako svému hobby. Jestliže je pro vás finanční investice přeci jen trochu vysoká, můžete zvolit kompromis. Zahradníci mohou provést vždy jen nejnutnější práce, které vyžadují určitou odbornost.
Nejnáročnější úkony se zpravidla provádějí na jaře a potom na podzim, kdy se musí zahrada zazimovat. Během těchto dvou návštěv se na zahradě udělají nejnutnější úkony pro další správný vývoj trávníku či okrasných i zeleninových záhonů, takže na vás už pak bude během zbytku roku čekat rutinní údržba a radování se z vlastního zeleného světa.
Co zabere nejvíc času
Pokud nepatříte mezi zkušenější zahradníky a ptáte se, co při údržbě zabere nejvíc času, tak vás možná nepřekvapí, že to bude trávník. Jenže „žroutem“ času, hnojiv i dalších nutných materiálů jsou i zeleninové záhony. I když stále více z nás zkouší permakulturní pěstování zeleniny, které je opravdu relativně „bez práce“, i tak se na jaře a na podzim musejí záhony připravit. Stejně tak se musí obstarat sadba nebo osivo. Tak úplně bez práce na zahradě není vůbec nic. Časová náročnost ale povyskočí i v případě perfektně udržované okrasné zahrady. Co vás tedy u této trojice bude čekat?
Trávník stojí na špici
Jen málokterá zahrada se obejde bez trávníku. Je to jedna ze základních součástí zahrad o ploše několika tisíc metrů čtverečních i miniaturních zahrádek u řadových domů. Potíž spočívá hlavně v tom, že se nároky na zelený koberec stále zvyšují, jen málokdo ho totiž nepovažuje za chloubu zahrady. Jenže pěkný trávník je investicí nejen časovou, ale také finanční, a to dokonce i tehdy, když se rozhodnete o zahradu pečovat vlastníma rukama.
Základem péče je samozřejmě kvalitní sekačka, ale tím to rozhodně nekončí, ačkoliv je seč nejčastější činností na zahradě vůbec. Někdo při ní dokonce dokáže i odpočívat, pro jiné to však může být ztráta času. Nízko sečený trávník ale budete muset sekat v některých měsících dokonce i dvakrát týdně, což bývá běžné například v květnu. Časem se ale naštěstí „najede“ jen na jednu seč týdně. Se sekačkou tedy budete muset vyjet průměrně čtyřicetkrát, což už není taková legrace.
Ano, o spoustu trávníků se dnes starají robotické sekačky, které vyjedou i bez vaší přítomnosti. Pokud vás četnost seče překvapila, robotická sekačka představou efektivní úsporu času, ale zadarmo samozřejmě není. I když si pořídíte robota, i tak je dobré mít v záloze klasickou sekačku pro případ, že se automatický pomocník porouchá. Perfektně udržovaný trávník ale neznamená jen seč. Kromě vertikutace, hnojení, postřiků proti plevelům i občasného dorovnání povrchu v případě, že se do trávníku pustí hraboši, vás bude čekat i zálivka.
Tu opět můžete vyřešit automatickou závlahou, což je další obrovská časová úspora. Mezi práce prováděné svépomocí v případě trávníku určitě patří seč, ale na vertikutaci, hnojení a postřiky si majitelé mohou pozvat zahradnickou firmu. Tímto způsobem odpadne půjčování nebo koupě vertikutátoru, který by měl být opravdu kvalitní a výkonný. Vzhledem k tomu, že vyjede jen na jaře a na podzim, je to poměrně drahá investice i další technika, která zabere místo v zahradním domku.
Zeleninové záhony mají smysl, ale chce to zkušenosti
Vlastní bylinky si zvládne vypěstovat prakticky každý, dokonce i úplný laik. Trochu jinak tomu je u zeleniny, v jejímž pěstování se může méně zkušený zahradník doslova ztratit. Tuto zahradní aktivitu si můžete vyzkoušet pěkně „nanečisto“ třeba jen na jediném záhonku. Postupem času tak získáte sebevědomí a budete se moci pustit do pěstování ve větším objemu, který pokryje část vaší roční spotřeby.
Pěstování zeleniny je pro spoustu z nás opravdovým koníčkem, díky kterému budete moci sledovat, jak se pěstované plodiny s časem mění a jak plodí. Největším „strašákem“ je pro pěstitele ale značná časová náročnost. Na podzim nebo na jaře totiž budete muset připravit záhony, což se neobejde bez znalosti všech potřeb pěstovaných plodin. Zatímco některé nesnesou přímé hnojení hnojem, jiné ho doslova zbožňují. Jakmile budete mít záhony připraveny, budete si muset obstarat osivo.
Některá zelenina se dá vysévat na místo, u jiné bude nutné předpěstování sadby. Pokud pro to nemáte podmínky, tedy dostatečný prostor za okny či skleník, bude samozřejmě lepší se vydat do zahradnictví. Na zeleninové zahradě je všeobecně nejnáročnější jaro, ale o záhony se budete muset starat také během léta až do podzimu. Pletí, kypření, případně mulčování, zálivka, dodatečné přihnojování a poměrně častý boj se škůdci a chorobami budou zcela běžnými činnostmi, na něž budete v naprosté většině sami, jen málokterý zahradník ze zahradnické firmy je natolik zkušený, aby vás na vaší zahradě nahradil.
Pokud tedy pro vás bude pěstování zeleniny ve větším objemu náročné, raději se ho vzdejte. Na pěstební ploše okolo 50 metrů čtverečních budete muset v plné sezoně týdně strávit okolo deseti hodin. Záleží ale na přípravě záhonů i na požadavcích pěstované zeleniny. Tak třeba mulčování dokáže ušetřit spoustu času při pletí i vodu potřebnou na zalévání.
Okrasná zahrada potřebuje rozmazlování
Každá okrasná zahrada je samozřejmě originál a může se lišit v mnoha detailech, které se promítnou do náročnosti údržby. Kromě trávníku patří mezi další náročnější prvky také živé ploty, zejména ty tvarované, květinové záhony i jezírko. V případě živých plotů se vysoké nároky na péči týkají spíš tvarovaných typů, volně rostlé ploty jsou poměrně nenáročné. V jejich případě se po několika letech doporučuje provést jen zmlazení. Rychle rostoucí tvarované živé ploty vyžadují většinou dokonce dva tvarovací řezy za rok: v červnu a v srpnu nebo na začátku září. A jak je to s květinovými záhony?
Zatímco anglické rabato budete muset udržovat v perfektní formě i několik hodit týdně, prérijní trvalkový záhon toho zvládne hodně sám. Časová náročnost v případě trvalkových záhonů záleží na výběru rostlin a na kvalitě založení výsadeb. Jedno je ale jasné: pokud nechcete tak často zalévat, rovnou vyberte trvalky suchovzdorné. Dokážou se vyrovnat s velkou nepohodou. A jak to je například s okrasným jezírkem? I to potřebuje dohled, i když se o většinu vodních ploch starají poměrně dokonalé technologie. I tak budete muset občas vyčistit filtry, někdy třeba i doplnit důležité bakterie nebo před příchodem zimy jezírko zazimovat.
Svépomocí, ale dost špatně
Vždycky je určitě dobré vědět, co se může stát, když se do odborných prací pustíte sami bez znalostí správného postupu. Největší rizika souvisí s údržbou technologií. Tak třeba robotickou sekačku, technologii jezírka nebo automatickou závlahu vždy nechte v péči odborníků. Chyby se mohou promítnout do naprosté nefunkčnosti, jejíž náprava může být někdy dost náročná. Ovocné stromy mohou kvůli neodbornému řezu přestat plodit. Místo plodů se pak dočkáte slabých neplodných výhonů. Neodbornost se ale projeví i při údržbě trávníku. Špatně odhadnutou dávkou hnojiva trávník spálíte, následkem jeho nerovnoměrné aplikace vzniknou barevné pruhy. Náročnou obnovu ale bude potřebovat i špatně provzdušený trávník.
I když to vypadá, že jsou na údržbu nejnáročnější trávník, okrasné nebo zeleninové záhony, musíte počítat i s množstvím dalších prací. Na podzim dá spoustu práce úklid listí, ale úklid všech možných rostlinných zbytků vás bude čekat v průběhu celého roku. Tyto hmoty budete muset kompostovat nebo třeba odvézt z pozemku na kompostárnu. I s tím ale může pomoci zahradnická firma.
Zatímco rutinní celoroční údržbu zvládne i laik, odborné práce v podobě vertikutace, péče o technologie nebo řezu stromů raději svěřte odborníkům.
Zeptat se & odpovědět