Okna mohou z bezpečnostního hlediska představovat opravdovou Achillovu patu každé budovy. Proto je důležité zabývat se možnostmi zabezpečení proti vloupání, ale i poškození.
Líbí se vám tento článek?
Způsoby, jak zabezpečit okno proti zlodějům, ale třeba i proti náhodnému nárazu při prudkém větru, pádu předmětu nebo jinému mechanickému namáhání, jsou v zásadě tři: bezpečnostní zasklení, bezpečnostní kování a elektronické/magnetické systémy. Každý z nich má specifickou funkci a při návrhu okna je vhodné, aby se navzájem doplňovaly. Zvolíte-li pouze jeden prvek (např. bezpečnostní sklo), zůstanou další rizika nepokrytá a ponecháváte potenciálním zlodějům další cesty otevřené.
Uchováváte-li doma cenné předměty, dokumenty či jiné objekty vyžadující vysokou pojistku nebo jste-li napojeni na pult centrální ochrany, pak bývá způsob zabezpečení oken součástí pojistných podmínek a je třeba mu věnovat zvýšenou pozornost.
Bezpečnostní zasklení
Je vhodné tam, kde má potenciální zloděj nejsnazší přístup – do francouzských oken a velkých prosklených ploch v přízemí, ale i v patře na terasách apod. V trojskle se osazuje z exteriérové strany, kromě velké mechanické pevnosti a schopnosti tlumit nárazy je také mnohem odolnější proti velkým výkyvům teplot a brání pronikání hluku. Používá se také na zábradlí v interiéru i v exteriéru, protože je čiré a na rozdíl od klasického kovového nebo dřevěného zábradlí zůstává neviditelné – nenarušuje vzhled domu.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět