Koupili jste pozemek a začínáte přemýšlet, jak by měl vypadat váš budoucí dům? Možná máte o něm přibližnou představu. Víte, co se vám líbí a co nikoliv. A pak jste se asi dostali do bodu, kdy řešíte vnitřní uspořádání domu neboli dispozici. Dispozice ovlivňuje velikost domu a jeho formu. Anebo je to naopak? Jak začít s plánováním dispozice a na co si dát pozor?
Líbí se vám tento článek?
Na začátku si zkuste odpovědět na několik následujících otázek:
- Co od budoucího domu očekávám?
- Proč si ho pořizuji?
- Jak dlouho v něm plánuji bydlet?
- Kdo bude v domě bydlet a kdo bude chodit na návštěvy?
- Kolik v něm budu trávit času?
Plánujte od celku k detailu
Odpovědi vám pomohou určit velikost domu a počet místností. Pak se podívejte na velikost a tvar pozemku, jeho orientaci na světové strany, zajímavé výhledy, a jak je situována příjezdová cesta.
Měli byste mít i přibližnou představu o propojení zahrady s domem. Z takových informací můžete načrtnout přibližný tvar domu. Až poté se pustíme do podrobnějšího plánování vnitřní dispozice.
Rodinný dům není byt
Když se zamýšlíte nad rozvržením jednotlivých místností, zkuste se nejprve oprostit od toho, co už máte zažité nebo „nakoukané“ v souvislosti s bydlením. Rodinný dům si můžete naplánovat podle vašich potřeb, snů a plánů. Nemusíte kopírovat dispozici, ve které nyní bydlíte, nebo nabídku developerských dispozic. Bude to váš dům, tak o něm tak i přemýšlejte.
Dispozici můžeme začít plánovat od vstupní části. Orientace vstupu do domu a garáže je většinou dána příjezdovou cestou. Co očekáváme při příchodu do domu? Krásnou prostornou halu nebo co nejblíže obývací pokoj s výhledem do zahrady? A co když půjdeme dále? Co asi budeme chtít dělat a s kým se potkat? V jakém prostoru budeme chtít trávit nejvíce času?
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět