V dnešní uspěchané době hledají lidé klid a ticho ve svém domově více než kdy jindy. Jedním z klíčových prvků, který může významně ovlivnit úroveň hluku v interiéru, je konstrukce zdiva. Protihlukové zdivo hraje hlavní roli při minimalizaci hluku pronikajícího zvenčí a mezi jednotlivými místnostmi v domě.
Líbí se vám tento článek?
Kvalita našeho spánku, soustředění a pracovní výkon jsou výrazně ovlivněny akustickým prostředím, ve kterém žijeme. Pro stanovení intenzity zvuku se využívá jednotka decibel (dB). Například šum listí za slabého větru dosahuje hodnoty 10–20 dB, tikot náramkových hodinek 20 dB, šepot 30 dB, hluk ulice 50 dB, normální hovor 60 dB, frekventovaná ulice 70 dB atd. Pakliže tyto principy dosadíme do stavby rodinného domu, hovoříme o zvukové izolaci nebo častěji o vzduchové neprůzvučnosti. Jde o hluk, který se šíří vzduchem a který dokáže konstrukce stavby pohltit. Platí, že čím jsou stěny hmotnější, tím více izolují hluk.
Měření vzduchové neprůzvučnosti v praxi
Například výrobce zdicího systému KM Beta si nechal akustické parametry svého zdiva změřit v akreditované akustické laboratoři. Na jedné straně zdi byl zdroj, na druhé straně přijímač a měřilo se, kolik umí stěna ze zdiva Sendwix pohltit zvuku. V případě zdiva Sendwix tloušťky 240 mm představovala laboratorní neprůzvučnost 57 dB, což výrazně překračuje požadavky normy. „V KM Beta vlastně v autoklávu vyrábíme umělý pískovec, což jsou písková zrna spojená tmelem. Jde o kompaktní materiál s objemovou hmotností 1 400 až 2 000 kg/m3,“ vysvětluje technický konzultant KM Beta Vlastimil Sova.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět