Teplou vodu v kuchyni ničím nenahradíte. Podívejte se na možnosti, které do kuchyně přinášejí elektrické ohřívače.
Líbí se vám tento článek?
Pokud řešíte ohřev teplé vody pro potřeby kuchyně, pak je hned úvodem dobré zdůraznit, že tu jsou určité výhody i jisté nevýhody. V prvním případě se jedná o samostatný zdroj, se kterým lze flexibilně pracovat. Nevýhodou pak může být fakt, že příprava teplé vody (TUV) může přijít o něco dráž, než když se kuchyň sveze s většími objemy z jiných zdrojů. Rozhodujícím faktorem pro ekonomicky výhodný provoz je pak volba správného typu, výkonu a objemu tohoto kuchyňského spotřebiče.
Rámec šetření
Energie jsou dnes obecně velmi drahé. Než začnete uvažovat o šetření v daném případě elektřinou, domníváme se, že je dobré připomenout i otázku úspory vody. Úsporou teplé vody pak šetříme za vodu samotnou i za energii k jejímu ohřevu. V praxi to znamená prověřit technický stav kohoutků – v kuchyni jsou namáhány častěji než jinde.
Například při frekvenci 10 kapek za minutu u kohoutku se špatným těsněním, je to 40 litrů za týden, což je 3 kWh energie. Přepočet těchto údajů na roční ztráty včetně vodného a stočného je pak vskutku působivý, a to i při menších ztrátách. Optimálním řešením je páková baterie. Například firma Stiebel Eltron nabízí rovnou sadu malého průtokového ohřívače vody a pákové baterie, která zajišťuje optimální souhru mezi přístrojem a armaturou.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět