Tepelné mosty a jejich následky jsou pro novopečené i dlouholeté obyvatele rodinného domu snad největším strašákem, jehož přítomnost si delší dobu ani nemusí uvědomit.
Líbí se vám tento článek?
O to děsivější je, když se projeví ve formě mikro plísně: nevzhledných a zdraví ohrožujících černých skvrn v rozích místností – v místě styku zdí se stropem nebo podlahou anebo kolem oken. Jako většina problémů vzniklých při užívaní rodinného domu je to nedostatek, kterého je vždy lepší se vyvarovat. Preventivním opatřením vzniku tepelných mostů je již důkladná příprava dokumentace pro realizaci stavby a následně poctivá realizace kritických detailů. Ani kvalitní projekt a realizace konstrukce obvodového pláště však bez aplikace správných uživatelských a provozních návyků není stoprocentní zárukou, jak se tomuto nešvaru vyhnout.
Základní terminologie a rozdělení
Tepelné mosty jsou takové části stavebních konstrukcí, ve kterých dochází k vyšším ztrátám tepla než v okolních stavebních konstrukcích (změna typu materiálu, přechody mezi různými druhy konstrukcí, například výplně oken, dveří). Většinou se tak děje z důvodu menší tepelné izolace samostatného úseku, než je v ostatních stavebních dílech. Tento únik tepla má za následek snížení teplot vnitřních povrchů v oblasti tepelného mostu.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět