Dostatek denního světla nejen v obytných místnostech, ale také v koupelnách, předsíních či šatnách zajistí světlovody, které při správné instalaci vyžadují pouze minimální následnou údržbu.
Líbí se vám tento článek?
Světlovody jako náhrada nebo doplněk oken tedy mají ve střešních prostorech nezastupitelnou úlohu. Objem přivedeného světla přitom závisí na roční době, konkrétním počasí, orientaci střechy, jejím sklonu a samozřejmě také na délce tubusu a členění celé konstrukce.
Dostatek přirozeného světla
Dostatek přirozeného světla je spolu s dostatečným množstvím čerstvého vzduchu hlavním předpokladem pro zdravé vnitřní prostředí. „Denní světlo má významný vliv na lidskou psychiku, ovlivňuje naši produktivitu, náladu a pocit pohody. Žádný zdroj umělého osvětlení totiž nemá stejné spektrum a nemění barvu a intenzitu v průběhu dne. Se světlovodem můžete i ten nejméně útulný prostor proměnit v plnohodnotnou součást domu a zvýšit tak kvalitu svého bydlení,“ vysvětluje fenomén denního světla Klára Bukolská, hlavní architektka společnosti VELUX Česká republika.
Jak světlovod vybrat
Při výběru vhodného světlovodu byste měli vzít v úvahu samozřejmě jeho vzhled, ale i kvalitu materiálu – to se týká zejména střešní základny světlovodu. „Rozhodně nedoporučuji používat plastové základny, spíše zvolte tradiční trvanlivější materiály, jako je například barvený hliník,“ říká Jiří Kirch, specialista na světlovody společnosti SUNIZER. Skleněné víko světlovodu přitom může mít různý tvar, nicméně nemělo by mít různé vroubky či záhyby – to omezuje omyvatelnost, zvyšuje riziko kondenzace, a tím dlouhodobě zhoršuje prostupnost světla.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět