Petr Kotek, odborný redaktor magazínu Můj dům
Za stavební systémy můžeme považovat i běžné cihly. Moderní materiály ale nabízejí stavebníkům ohromné možnosti, jak stavět rychle, přesně a energeticky úsporně. Jaké jsou tedy všechny možnosti?
Obsah:
Přepis rozhovoru:
- Dobrý den, vážení posluchači, diváci našeho Můj dům studia. Mám tady dalšího hosta, je jím odborný redaktor časopisu Můj dům, Petr Kotek. Dobrý den.
Dobrý den.
- A naším dnešním tématem jsou zdící materiály a systémy. Zeptám se Vás hned na úvod, proč si stavebník má zvolit celý stavební systém a neskládat materiály sám podle svého uvážení.
Já zkusím úplně jednoduchou laickou odpověď, protože to pro stavebníka, respektive pro lidi, kteří pro něj tu stavbu realizují, je pohodlnější. Ty stavební systémy jsou dnes nesmírně propracované, záleží na tom, jaký materiál konkrétní stavebník preferuje, ale když už se pro některý z nich rozhodne, tak mu vždycky výrobci v té dané kategorii dokážou nabídnout skutečně ucelený a opravdu systém. Není to marketingový tah, je to prostě vyjádření toho, že když dojde zedník na konec jedné šáry s cihlami, tak si nemusí přizpůsobovat tu další tak, aby mohl vyzdít roh, ale prostě má připravenou tu cihlu ve formátu, ve velikosti, tak, jak mu ji připravil výrobce.
Je to v podstatě tak, že stavební systém začal vznikat už v momentě, kdy se začala utvářet nějaká stavební prefabrikace, ale to jsou časy mnoho tisíc let zpátky, to je Mezopotámie, kdy se začaly vyrábět cihly nejdřív z bláta, ze slámy a potom dokonce pálené a už to byla obrovská výhoda proti tomu, nejen když jsme žili v jeskyních, ale když potom člověk tu jeskyni opustil a začal stavět domy ze dřeva, tak si musel nejdřív ten strom porazit, opracovat a na místě ho přizpůsobit velikostně, což nebylo úplně jednoduché v okamžiku, kdy měl k dispozici prefabrikát, tak mu ta stavba samozřejmě šla daleko lépe od ruky.
- Podle jakých kritérií by si měl stavebník vybírat stavební systém?
Můžete mít osobní preference, můžete věřit projektantovi, což je rozhodně rozumný postup, nebo můžete využít momentálně probíhající prodejní akci, kde je nějaké procento u jednoho konkrétního stavebního systému z vašeho pohledu výhodné. Ale v zásadě jde o to, že těmi nejdůležitějšími parametry jsou, a já je teď přečtu, protože nejsem stavař, ale jsem pouhý novinář, je to tepelný odpor, schopnosti jednotlivých materiálů akumulovat teplo, difuzní odpor, pak je tady otázka kondenzace vodních par ve stavebním systému, zabudovaná a praktická vlhkost, kompletnost stavebního systému, což by měla být naprostá samozřejmost, eventuální tepelné mosty v konstrukci, respektive jejich eliminace, zvuková neprůzvučnost, vliv klimatických podmínek na stavbu a poměr zastavěné a podlahové plochy.
Možná bych navázal na ten poslední detail, jestli že si ten systém vyberete, máte nějakou tloušťku obvodového zdiva, která je daná použitým systémem, tak je samozřejmě rozdíl, jestli stavíte dům na půdorysu 60 m², 100 m², 150 m², protože ta tloušťka toho obvodového zdiva zůstává stále stejná, takže čím menší stavba, tím víc vám samozřejmě to zdivo ukrajuje z podlahové plochy.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!