Ing. arch. Pavel Šmelhaus, Atelier ARS
Jak se staví domy s nadstandardními tepelně izolačními vlastnostmi? První z přestavovaných domů architekta Pavla Šmelhause má jako další benefit zajímavě řešené základy, respektive jen základové pasy a druhý, inspirovaný jiným oceněným domem architekta, disponuje odvětrávanou dřevěnou fasádou.
Obsah:
Přepis rozhovoru:
- Dobrý den, vážení přátelé, posluchači, diváci našeho Můj dům studia. Naším dalším hostem je inženýr, architekt Pavel Šmelhaus. Já Vás tady vítám.
Dobrý den.
- Pan architekt je autorem mnoha architektonických ocenění a my jsme vybrali dva domy, které byly publikovány u nás v časopise Můj dům. Oba ty domy mají společnou jednu věc, oba jsou obloženy dřevem. Tak jsem si říkal, že to je asi obklad, s kterým pracujete rád.
Tak obecně pracuji rád se dřevem a pokud ten dům nemůže být už konstrukčně ze dřeva, tak aspoň na té fasádě, že použijeme, tak mi to udělá radost a klientům to přináší nesporný užitek.
- První stavbou je dřevostavba inspirovaná Antarktidou, tak se jmenovala v našem časopise. Kde se ten název vzal? Proč zrovna Antarktidou?
Tak jednalo se o dřevostavbu, v tomto případě to tak bylo, a ta Antarktida se tam dostala celkem jednoduchým způsobem, protože firma, která ten dům měla stavět, tak v té době realizovala naši antarktickou stanici. A v podstatě v té antarktické stanici testovala nějaká složení, testovala ten svůj systém, který tam samozřejmě se osvědčil a když jsme my řešili ten náš dům, tak jsme se snažili, nebo já se o to vždycky snažil, aby ten dům měl nějaké nadstandardní tepelně izolační vlastnosti.
Snažil jsem se o to i v dobách, kdy to nebylo tak jako často ještě preferováno. A v době, kdy se u nás stavěly podstatně subtilnější konstrukce, tak my jsme s tím klientem se rozhodli pro ten samý systém a ty samé dimenze izolací, jaké se v té době použili v té Antarktidě. Takže opravdu ty domy mají stejná stavební jádra, tak je to vlastně na stejném principu a stejně dimenzované v obou těchto lokalitách.
- Ten dům se nachází na vyvýšeném pozemku v malé obci u Českého ráje. Ten pozemek má rozlohu 1600 m². Je tam krásný výhled na západu do údolí řeky. A navzdory tomu všemu jsem si všimnul, že ten pozemek je jakoby placka a zajímalo by mě z pohledu vás jako architekta, je složitější vytvořit koncept nějakého domu na placatému pozemku anebo je pro vás zajímavý, když se pracuje s nějakým terénním převýšením, nebo už je tam nějaká stávající vzrostlá zeleň. Co je zajímavější?
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!