Mgr. Štěpán Ciprýn, advokátní kancelář Ciprýn & Kiršner
Jaké poplatky se pojí k vlastnictví rodinného domu a mohu žádat o snížení daně z nemovitosti? Jak stanovuje obec poplatky? Je dnes finančně náročné vlastnit rodinný dům?
Obsah:
Přepis rozhovoru:
- Dobrý den, vítám vás v Můj dům studiu a naším hostem je dnes pan magistr Štěpán Ciprný z advokátní kanceláře Ciprýn a Kiršner. Dobrý den.
Dobrý den.
- Naším tématem je, kolik stojí vlastnictví domu. Pojďme si prosím říct, kolik vlastně stojí člověka vlastnictví rodinného domu?
Tak nikdy to nelze přesně vyčíslit a každá rodina nebo každá nemovitost s ní budou spojeny jiné poplatky a jiné povinnosti. Vždy bude záležet na kraji, obci, městu, jakým způsobem stanovuje tu poplatkovou povinnost a zároveň bude záležet, které z těch poplatkových povinností se daná nemovitost bude týkat.
- Tak začněme třeba daní z nemovitosti. Tu známe skoro všichni. Čím je stanovená a jaká její výše, dá se to nějak říct?
K dani nemovitosti se musí přihlásit každý nový vlastník nemovitosti a stanovuje se jednou ročně. Daň stanoví finanční úřad, který obešle jednotlivé vlastníky, s výzvou k úhradě dané daně. Přičemž pro každý region platí trošku jiná daň. To znamená, že pokud bychom měli 40metrový byt v Praze a 40metrový byt v Ústí, tak za každou tu nemovitost zaplatíme rozdílnou částku, protože je to stanoveno různými koeficienty, které mají vliv na ten finální výpočet základu daně.
- Já jako vlastník rodinného domu musím se tedy s tou částkou smířit? Nebo mohu se třeba někam obrátit na obec a chtít třeba její snížení, protože třeba mám nedostatečný příjmy nebo něco podobného? Je to možný?
Pokud byste měl pocit, že ten základ daně nebo daň vám nebyla vyměřena správně, můžete se obrátit na finanční úřad, můžete vznést proti tomu námitky a nějakým způsobem se pokusit dobrat správnému vyměření té daně, ale z mé praxe vím, že pravděpodobně ta daň bude vyměřena správně.
- V jaké lhůtě ji musím zaplatit?
Ta lhůta pro úhradu daně je do konce května následujícího roku po tom, co to bylo vyměřeno. To znamená, že pokud máme nyní rok 22, tak daň musíte uhradit do května roku 23.
- A pak tady naskakují nějaké penále, předpokládám?
Pak běží penále, které jsou vyměřeny finančním úřadem, přičítají se a samozřejmě ta vyměření té daně finanční úřad potom následně vymáhá v rámci výkonu svého rozhodnutí.
- Může dojít až k nějaký, jako v krajním případě, k nějaký třeba exekuci, v důsledku nezaplacení?
Samozřejmě už opakovaně jsem to viděl, že pokud nezaplatíte daň z nemovitosti, tak finanční úřad standardně přistupuje právě k výkonu rozhodnutí, což je exekuce.
- Jaké jsou další poplatky, které se týkají vlastnictví rodinného domu?
Další poplatky stanovuje zákon o poplatcích, kdy obec si může vybrat, které právě ty poplatky zavede. Jsou to například poplatek z vlastnictví psů, nebo poplatek za vstup vjezd motorových vozidel, do předem vyznačené oblasti, nebo poplatek ze vstupenek a další poplatky. Vyměří poplatkovou povinnost a potom ty obyvatele, obce nebo vlastníci nemovitosti v dané obci se musí podrobit, těm poplatkům a musí je hradit. Samozřejmě musí ten poplatek obec přijmout v rámci svého zastupitelstva, následně vyvěsit na úřední desce a teprve potom i prohlásit jeho účinnost a platnost toho poplatku a následně po účinnosti a platnosti toho poplatku je potom zavedena poplatková povinnost pro jednotlivé občany nebo vlastníky nemovitosti.
- Jak je to třeba s poplatkem za kanalizaci a připojení stavby na vodovod?
Tam má obec dvě možnosti. Buď vyhlásí jednorázový poplatek za zhodnocení té nemovitosti, tím, že má vlastník právo se připojit, anebo potom je tam poplatek podle pravidelného odběru nebo podle množství odběru. Tam si tedy může vybrat z těch dvou poplatkových povinností a následně vlastně vyhlásí ten poplatek, který je povinen platit.
- Potom tam může mít poplatek za popelnici, odpad předpokládám?
Ano, je to poplatek za komunální odpad. V takovém případě se opět vlastník nemovitosti přihlásí k tomu, že si vyžádá nádobu na komunální odpad, zaváže se hradit poplatek, uzavře smlouvu s obcí za ten vývoz a poplatek je uhrazen, nebo poplatek hradí pravidelně.
- Poplatek za vjezd motorových vozidel předpokládám, že to bude v nějaké oblasti, která je třeba rekreačně, kulturně vzácnější?
Je to tak, nebo respektive opět to záleží na té obci, jakým způsobem vymezí tu oblast, kde by ten poplatek měl být zaveden. Většinou se to týká historického centra města, s tím se setkáváme asi nejčastěji a tam může být zpoplatněno za vjezd vozidla do této zóny.
- A prosím vás, ty poplatky ta obec si může volit libovolně, nebo jsou nějak stanoveny zákonem?
Jsou stanoveny zákonem, nemůže si ten poplatek určit úplně zcela libovolně.
- Ani jeho výši?
Právě ani jeho výši.
- Pokud prodávám nemovitost, jaké tam jsou poplatky, jak je to s daní z nemovitosti při prodeji?
Daň nemovitost byla zrušena v září roku 2020, byla zavedena předtím 4% daň, kterou hradil kupující, ale bylo na vůli stran si ujednat, mohl ji hradit i na konci prodávající, pokud by si strany ujednaly jinak. Nicméně tato daň byla zrušená a už nám zůstává jenom daň z příjmu, která je hrazená ve výši 15 %. Může se této povinnosti zprostit, pokud vlastnil nemovitost dříve než 1.1.2020 a tam ji musel vlastnit 5 let. Pokud jí nabyl po tomto datu, tak ten časový test je 10 let. Anebo se může té poplatkové povinnosti zbavit, pokud má své obvyklé bydliště minimálně po dobu 2 let. A případně se může i té poplatkové povinnosti zbavit, pokud ty získané prostředky použije na úhradu svého vlastního bydlení. To znamená vlastních bytových potřeb.
- Pojďme si ještě říct k té samotné dani z nemovitosti. Jak to vlastně s ní jde? Ona jde přímo ten výtěžek, jde obci? Nebo jak se přerozděluje ta částka s ministerstvem financí?
Ten výtěžek nejde obci, jde do státního rozpočtu. A následně podle zákonných pravidel jsou opět ty finanční prostředky přerozdělovány jednotlivým samosprávám.
- Povězte mi, je z dnešního pohledu jako finančně náročnější než dřív vlastnit rodinný dům z hlediska těch povinných poplatků?
Jakékoliv vlastnictví, s tím jsou spojeny vždy nějaké povinnosti. Ty poplatky během času rostou, ale samozřejmě rostou všechny ostatní částky, které jsme povinni platit. Zároveň rostou i naše příjmy. Takže já se domnívám, že levná záležitost to není, ale vzhledem k tomu, že většina z nás vlastní nějakou nemovitost nebo hodně lidí vlastní nějakou nemovitost, tak to není nedostupná věc hradit ty poplatky.
- Poradil byste něco našim čtenářům, posluchačům, divákům nějaké fígle třeba, na co si mají dát pozor?
Já vždycky se snažím lidem doporučit to, že prevence je mnohem levnější než následná léčba, takže aby si opravdu hlídali ty svoje poplatkové povinnosti, aby byli aktivní a zajímali se o to a včas a řádně všechno uhradili.
- Tak já vám mockrát děkuji, to byl pan Štěpán Ciprýn z advokátní kanceláře Ciprýn a Kiršner. Děkuji Vám mockrát a někdy zase třeba na viděnou.
Já mockrát děkuji za pozvání a příště se také těším.