Vítězslav Dobeš, odborný redaktor magazínu Můj dům
Vyvrátíme mýty a fámy o fotovoltaice. Musíme stále ještě odevzdávat přebytky energie do sítě? Dokážou panely podat dostatečný výkon i když slunce nesvítí? A jak rychle se vrátí investice?
Obsah:
Přepis rozhovoru:
- Ceny elektřiny stále stoupají nahoru. Může za to jednak pandemie koronaviru, ale zároveň situace na Ukrajině, která pravděpodobně překreslí energetickou mapu Evropy. Jistým řešením u majitelů rodinných domů může být fotovoltaika. Nakolik je to výhodné a s jakými problémy se můžou majitelé rodinných domů potkat, při instalaci fotovoltaických panelů si budeme povídat s redaktorem časopisu Můj dům, Vítězslavem Dobešem. Dobrý den, vítejte u nás.
Dobrý den.
- Tak, pojďme si na úvod říct, co vlastně fotovoltaika je a jak se třeba liší od solárně-termických panelů, který pro laiky navenek může vypadat velmi podobně.
Tak já bych začal malinko všeobecně. Fotovoltaika je vlastně elektřina získávaná ze slunce. Vyrábíme ji prostřednictvím takzvaných fotovoltaických panelů. Ten panel to je taková základní jednotka, se kterou vlastně pracujeme. Dneska už existují velmi sofistikované fotovoltaické systémy, kdy můžete vlastně pomocí tohoto řešení si opravdu vyřešit veškerou obsluhu domu, kdy vyrábíte elektřinu, topíte, ohříváte vodu a tak dále. Je to vlastně technologie bezúdržbová, tichá, nebojím se říct slovo, elegantní, opravdu elegantní a moderní. Je bezriziková, takže nehrozí, že vám něco shoří, nebo prostě dojde k nějakému zkratu, a což se občas stává, že se lidé na to ptají. Nahrazuje fosilní paliva, veškeré takové ty v uvozovkách šmoudivé materiály, které prostě jsou naprosto nemoderní a zastaralé.
Ptal jste se vlastně, čím se liší od termických panelů fotovoltaika je její primární, nebo její základní smysl je tedy, že pomocí ní vyrábíte elektřinu, můžete, jak jsem říkal, ohřívat vodu, můžete topit, ale ty termické panely vlastně vám tu elektřinu nevyrobí. Je tam trošičku i rozdíl, dejme tomu v montáži, kdy prostě fotovoltaika připomíná nějakou stavebnici, přirovnal bych to třeba k merkuru, kdy si můžete ty střešní panely různě kombinovat, hrát si s výkonem a podobně, zatímco ta termika je taková fortelnější, kdy prostě musíte trošku zasahovat do disproporcí domu a tím pádem je to malinko náročnější.
- V reálu je to v podstatě tak, že na tu fotovoltaiku vám stačí jedinej kabel, který vedete po baráku, můžete ho defacto z té střechy vést do sklepa, nebo do garáže, kde máte ty baterie, k tomu se ještě dostaneme, zatímco u těch solárně-termických panelů tam se prostě honí teplá voda čili tam musí být trubky, docela masivní trubky, který vedou k nějaký jednotce, kam se ta voda svádí, takže technologicky je to samozřejmě ten solárně-termický systém je samozřejmě složitější.
Řekl jste to vlastně za mě.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!