Stropní konstrukce tvoří společně s nosnými stěnami, obvodovými stěnami a základy nosnou kostru každé stavby. Přenášejí zatížení z plochy do svislých stěn, zatížení schodiště, mají ztužující a prostorotvornou funkci. Na řešení stropu závisí pevnost, únosnost, stabilita a životnost stavby jako celku. Dnešní stavební technologie nabízejí celou řadu sofistikovaných řešení od univerzálních monolitických železobetonových stropů až po montované systémy na bázi keramiky nebo pórobetonu, určené především pro stavebnicové konstrukční systémy. Každá technologie má své specifické určení a ovlivňuje výsledné vlastnosti domu od životnosti až po vnitřní klima. Více podrobností o možnostech stavby stropu najdete dále v článku.
Líbí se vám tento článek?
Univerzální železobeton
Železobeton je osvědčený materiál s vysokou pevností a únosností, který lze kombinovat s nejrůznějšími konstrukčními systémy. Provedení je technicky náročné, umožňuje však realizaci velkorysých i atypických konstrukcí.
Tyto stropy se používají pro veškeré typy staveb i při rekonstrukcích. Vyznačují se velkou pevností, dosahují rozponů až 12 (i více) metrů. Umožňují se přizpůsobit takřka jakémukoliv tvaru včetně oválného či trojúhelníkového, také vytvořit oblou skořepinu a variabilní dispozici dělenou pouze lehkými, snadno přestavitelnými příčkami. Jsou výhodnou alternativou pro atypické projekty, lze je kombinovat s cihelným, betonovým nebo pórobetonovým stěnovým systémem. Tloušťka desky u rodinného domu se obvykle pohybuje od 200 do 250 mm. Betonové stropy však mají značnou hmotnost a postrádají tepelněizolační a zvukoizolační vlastnosti.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět