Montované stropy jsou nedílnou součástí stavebnicových systémů z keramických i betonových materiálů. Mají řadu výhod a lze je použít i pro rekonstrukce.
Líbí se vám tento článek?
Montovanou stropní konstrukci tvoří sestava nosníků, osazených na obvodové a nosné zdivo, stropních vložek a výztuže. Nosníky mají většinou betonovou nebo keramobetonovou patku a horní část z ocelové prostorové příhradoviny. Po montáži jsou nosníky a spáry zality betonovou zálivkou a po vytvrdnutí dojde k tzv. zmonolitnění – konstrukce vytvoří jednolitý celek a nabude pevnosti, tuhosti a únosnosti. Někdy se provádí i nadbetonávka. Celková skladebná tloušťka stropu bývá u rodinného domu 200–300 mm, rozpon až cca 8 metrů.
Pro pokládku stropu je zásadní tzv. kladečský plán s přesně určenou polohou nosníků, vložek a výztuže. Návrh nosníků, třídu betonu, výztuž a tloušťku přebetonování určuje individuální statický výpočet.
Z pálené keramiky
K nejpoužívanějším na našem trhu patří keramické stropy Porotherm z keramobetonových stropních nosníků POT, vyztužených svařovanou prostorovou výztuží, a dutinových cihelných vložek Miako PTH a BN (BN pro stropy bez nadbetonávky). K výhodám řešení patří světlé rozpětí až do 8 metrů, možnost volby ze šesti tlouštěk stropu podle zatížení a rozpětí. Zdicí systém Heluz nabízí trámečkové stavebnice na témže principu nebo keramobetonové stropní panely.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět