Dřevěné stropy se používaly po tisíciletí. Dodají interiéru jedinečný vzhled, ale i charakteristické vlastnosti přírodních materiálů.
Líbí se vám tento článek?
Dřevěné stropy známe již ze starověku. K nejstarším typům patří tzv. povalové stropy z řady povalů a násypu. Trámový strop tvoří řada trámů uložených v kapsách v nosném zdivu, na nich spočívá dřevěný záklop z prken či fošen, který nese další vrstvy podlahy. Rozpon mezi trámy se obvykle pohybuje v rozmezí 90–120 cm. Základní skladbu tvoří tepelněizolační, případně zvukoizolační vrstva, roznášecí desky a nášlapná vrstva – skladba záleží na konkrétním návrhu stavby. Dříve se trámové stropy realizovaly s vyrovnávacím násypem.
Od hrubě tesařsky opracovaných kmenů pokročil konstrukční vývoj k přesným hranolům, které musí být dobře vysušené, bez větších suků či prasklin. Takový strop je určen pro místnosti o šířce až cca 6 metrů.
Ke zpevnění konstrukce, pro větší únosnost a také pro větší rozpony, které vyžaduje dnešní moderní architektura s otevřenými interiéry, se používá kombinace ocelových vazníků a dřevěných trámů, případně lepené hranoly. Ty jsou o něco dražší a vyšší, ale zajišťují stabilnější tvar (nekroutí se a nepraskají) a umožňují překonat větší rozpon (9 i více metrů). Lepené dřevěné vazníky úspěšně nahrazují železobetonové nebo ocelové v tělocvičnách, sálech a halách občanských budov. Řešení se vždy odvíjí od konstrukce zdiva a konkrétního půdorysu stavby a místnosti.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět