Stavba rodinného domu není jednoduchou ani levnou záležitostí. Výsledkem by měla být hodnota, která by měla přetrvat několik generací. Na to, jak taková stavba má probíhat, jsme se podívali očima profesionálů Ing. arch. Pavlíny Šebestové a projektanta Ing. Martina Svobody.
Líbí se vám tento článek?
- Co je potřeba vzít v potaz při úvahách o podobě budoucího domu?
P. Š.: Stejně jako při výběru pozemku je dobré si na začátku vytyčit priority na základě vašeho životního stylu, potřeb a snů, ale také finančních a časových možností. Nejlépe poslouží tužka a papír nebo excelovská tabulka, a hezky po staru si vypsat, jaké vlastnosti by budoucí domov měl splňovat a co v něm naopak určitě nechcete. Tímto procesem by měl projít každý z budoucích obyvatel domu a výsledkem by měla být jakási fúze individuálních potřeb a přání všech.
Odborně se tomu říká Stavební program a měl by ho mít každý odpovědný stavebník. Slouží nejen samotnému investorovi k tomu, aby si ujasnil klíčové parametry zamýšlené stavby – její náplň, velikost, funkční vazby, vzhled, finanční náročnost, ale také jako podklad pro architektonický návrh a navazující projekční práce.
- Raději individuální, nebo typový dům?
P. Š.: Spousta lidí je přesvědčená o tom, že velmi dobře vědí, jak by měl jejich ideální dům vypadat. Když ale dojde na lámání chleba, dost často sklouznou k tomu, že začnou prohledávat katalogy s typovými domy a internet nebo procházet bydlení kamarádů, kolegů a známých. Pro určitou představu o funkčním zónování či rozměrech to dozajista není na škodu, je však velmi snadné sklouznout k tomu, že se podvědomě začneme pasovat do potřeb a životního stylu někoho jiného, protože ta vidina konkrétní stavby je najednou hmatatelná, a proto nesmírně lákavá.
Dost často se také stává, že promítáme do návrhu nového domova své stávající bydlení, protože jsme na něj prostě zvyklí, a tak už vlastně nevidíme jeho případná úskalí ani to, že bychom mohli žít i lépe. A stejně jako na světě nenajdeme dva naprosto stejné lidi s naprosto stejným životním stylem a potřebami, nenajdeme ani dva naprosto stejné pozemky, ležící v naprosto stejné obci nebo městě a obklopené na chlup stejnými stavbami, krajinou a historickým kontextem.
Z toho důvodu by se mělo ke každé, byť sebemenší stavbě přistupovat nanejvýš zodpovědně a svěřit její návrh odborníkům, kteří jsou schopni nabídnout své zkušenosti, vzdělání, znalosti a nadhled, a stavebníka celým procesem provést až ke zdárnému konci. Klíčový je dialog, pochopení potřeb a životního stylu klienta pomocí správně kladených otázek, které krystalizují zadání a utahují koncept do podoby výsledného řešení, které bude klientovi šité opravdu na míru.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět