Komín hraje klíčovou roli nejen v účinnosti vytápění, ale i v kvalitě ovzduší ve vaší domácnosti, ať už používáte pevná paliva nebo plyn. Návrh komína je vysoce odborná činnost, která si žádá zkušenosti, ale i přesto je užitečné mít základní přehled o tom, jaké faktory ovlivňují správný výběr a instalaci komínu.

Líbí se vám tento článek?
Výběr a stavba komína dnes rozhodně nelze řešit jako v minulosti – tedy improvizací s místními zedníky. Dnešní stavba komína vyžaduje precizní přístup a dodržování přesných pravidel. Pokud tomu tak nebude, může dojít k neefektivnímu vytápění, kouřícím kamnům, kondenzaci vlhkosti a různým poruchám, které mohou negativně ovlivnit výkon i bezpečnost.
Moderní komín je systémový výrobek
Současný komín je složen z kompatibilních a přesně definovaných dílů od jednoho výrobce, které odpovídají evropským i českým normám (norma ČSN EN 1443 pro keramické a šamotové komíny, norma ČSN EN 1856-1 pro kovové komíny). Celý systém musí být řádně označen a opatřen certifikátem kvality.
Návrh komína by měl být svěřen odborníkům, ale již ve fázi plánování domu je nezbytné mít jasno v tom, jaký typ komína vybrat, kde bude umístěn, jak vysoký by měl být a další detaily. Tyto faktory přímo souvisejí s typem vytápění (plyn, tuhá paliva nebo LTO), s typem spotřebiče (například kotel nebo krbová kamna), velikostí vytápěného prostoru, technickými parametry spotřebiče (např. tepelný výkon, účinnost, teplota spalin, obsah CO2 ve spalinách, požadovaný tah komína) a dispozicí domu.
Projektant následně na základě těchto údajů provede výpočet spalinové cesty, který určí klíčové parametry – minimální profil komínového průduchu a požadovanou účinnou výšku komína.
Vícevrstvé komíny pro rodinné domy
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.

Zeptat se & odpovědět