Okna jsou obecně nejslabším článkem tepelněizolační obálky domu. A nejen té: platí to i o pronikání hluku – a bohužel také zlodějů. Proto každé zlepšení jejích vlastností hraje velkou roli. O střešních oknech to platí dvojnásob. I když ale zákazník „obrací každou korunu“, neměl by šetřit za každou cenu.
Líbí se vám tento článek?
Z termovizních měření úniku tepla z podkroví vyplývá, že střešními okny může unikat 30 až 45 procent celkové spotřeby tepelné energie dodané ze zdroje tepla pro vytápění podkroví.
„Vývoj jde pořád dopředu jak po technické, tak po estetické stránce. Dnešní střešní okna se nedají srovnávat s těmi prodávanými před 20 nebo 30 lety. Mají daleko vyšší energetickou účinnost – hodnota součinitele prostupu tepla celým oknem tehdy běžně dosahovala Uw = 2,8 W/m2K, dnes jsme už ve standardní nabídce na hodnotě Uw = 1,0 W/m2K,“ vypočítává Zdeněk Okáč ze společnosti Velux Česká republika.
Proč zvolit trojsklo
„Zákazník by určitě měl volit střešní okno s trojsklem, které má nižší tepelné ztráty a zajišťuje příjemnější bydlení, protože vnitřní tabule skla má pokojovou teplotu a nejde od ní chlad,“ doporučuje Okáč. Energeticky úsporné trojsklo osobně považuje za standard.
Také čtěte: Střešní okna: Dominují osvědčené materiály dřevo a plast
Podle něj však nejde jen o trojsklo, ale také o speciálně upravený profil rámu a správné osazení okna do střešní konstrukce. Důležité je zejména předejít vzniku tepelných mostů. „Další úsporu energie mohou přinést stínicí doplňky jako venkovní roleta nebo vnitřní dvojitě plisovaná roleta, které zvyšují tepelnou izolaci,“ připomíná Zdeněk Okáč.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět