Zapsal si to černou křídou do komína, říkávaly babičky, když chtěly vysvětlit, proč někdo na něco zapomněl. My jsme už také zapomněli, jak vypadalo bydlení předtím, než se součástí staveb staly komíny vyvedené nad střechy domů.
Líbí se vám tento článek?
Buďme rádi. Ještě před pár stoletími bylo běžné nechat v domě kouř stoupat do podstřeší a odcházet otvory ve štítech. Smrádek, ale teploučko, jak se říká.
Co by si navíc bez pořádného komínu v každém domě počal Santa Claus? Děti v anglicky mluvících zemích by měly po nadílce a Coca-Cola by si musela najít jiný marketingový nástroj.
Trocha historie
Nejstarším zařízením sloužícím k odvodu kouře ven z domu – respektive jizby – byl tzv. dymník odvádějící kouř do podkrovního prostoru.
V 15. století se pak konečně začaly objevovat komíny sahající až nad samotnou střechu a odvádějící tak kouř zcela mimo dům. První komíny byly dřevěné či hlinitodřevěné, v průběhu 17. a 18. století se hlavně pod tlakem protipožární prevence přecházelo na komíny zděné, a tedy nehořlavé. Jejich průduchy už byly svedeny až k zemi a využívaly tak k odvodu kouře umělého tahu, tedy komínového efektu.
Co je vlastně komín
Komín nebo také spalinová cesta je obvykle svislá stavba, část stavby či konstrukce, popřípadě systém sloužící pro odvod spalin z topeniště.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět