Řešení obytného prostoru pod šikmou střechou je výzvou, která nabízí možnost vytvořit atraktivní a útulné bydlení. Jedním z prostředků, jak toho dosáhnout, je zajištění přirozeného osvětlení pomocí střešních oken. Aby výsledek nebyl zklamáním, musíte dodržet několik základních pravidel a vše dobře naplánovat.
Líbí se vám tento článek?
V zásadě je třeba řešit dvě základní výchozí situace – buď plánujeme střešní okna ještě před výstavbou nového domu, anebo se chystáme na rekonstrukci stávajícího bydlení. Postup a pravidla sice zůstávají podobná, v případě rekonstrukce však mohou být možnosti více omezené.
Dostatek denního světla
V roce 2019 začala platit nová norma převzatá z evropské legislativy – ČSN EN 17037 Denní osvětlení budov. Definuje sice parametry pro hodnocení denního osvětlení, ale neobsahuje jejich požadované hodnoty. Posuzuje čtyři hlediska: příspěvek denního světla, dobu proslunění, výhled a ochranu před oslněním. Norma tedy obsahuje jen doporučené hodnoty parametrů ve třech úrovních – minimální, střední a velká. Přestože jsou pouze doporučené, v normě je zároveň uvedeno, že minimální úroveň parametrů má být zajištěna.
Celá problematika denního osvětlení budov se v řeči normy zdá být až příliš složitá a bude lépe ponechat ji odborníkům. Pro běžného uživatele zcela postačí zjednodušené pravidlo „jedné šestiny“ – tedy že prosklená plocha střešních oken by měla ideálně odpovídat jedné šestině celkové podlahové plochy dané místnosti. Za minimum se pak považuje jedna desetina.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět