Každý, kdo si pořídil rodinný dům, ví, jak moc důležité je pro rodinu soukromí. Podobně vysoké požadavky ale většinou máme i na zahradu, kde trávíme spoustu volného času při hrách s dětmi, odpočinku u bazénu nebo zahradničení. Jak si i v tomto zeleném světě dopřát soukromí? Co všechno se očekává od živých plotů a proč to nejsou schopny splnit?
Líbí se vám tento článek?
Zajistit si soukromí na velkém pozemku na venkově je mnohem snazší než u městských zahrad, jejichž velikost jen v některých případech překročí 1000 m2. I když má malá zahrada hodně výhod, oddělit ji alespoň částečně od okolí bude chtít o dost více plánování.
Pokud je pro vás soukromí důležité, už při výběru pozemku tento aspekt zohledněte, v hustě zastavěné oblasti je nutné počítat s nutností odclonění nejen z boku, ale také shora. Právě vícepatrové budovy bývají při plánování odclonění od nechtěných pohledů tvrdým oříškem.
Rozdělte zahradu do menších „pokojíčků“
Odclonění od okolí bývá téměř nemožné hlavně u zahrad, které nemají promyšlený koncept. Pokud prostor rozčlení na menší části různé tematické celky, bude mnohem snazší zahradu dotáhnout do podoby, ve které se budete cítit tak akorát o samotě. I když se to možná nezdá, koncept je základem funkčnosti zahrady.
Pokud si tedy zahradu rozdělíte například na jednu nebo dvě odpočinkové zóny, část věnujete dětským aktivitám a další například pěstování ovoce a zeleniny, snažte se tyto části alespoň částečně prostorově oddělit, ale i tak zachovat optické propojení. Rozhodně to není o tom mezi těmito částmi zakládat vysoké živé ploty nebo postavit oplocení.
Odpočinkové zóny oddělíte stromem se širší korunou, který podsadíte okrasnými travinami nebo kvetoucími trvalkami. Na část zahrady určenou pro dětské aktivity budete potřebovat výhled od domu nebo odpočinkové terasy, proto ani tady nebude na místě žádné „neprůhledné“ řešení. Dobrým pomocníkem vám bude všeobecně vegetace, která dokáže neskutečné zázraky.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět