Když nevyrobíte, uspoříte. To je o teplu (či chlazení) až banálně známá poučka. Jak to udělat ale rychle a ekonomicky výhodně? Nabízíme vám několik řešení.
Líbí se vám tento článek?
Ceny energií letí v poslední době nezadržitelně vzhůru a mnoho lidí se proto potýká s otázkou, jak náklady na vytápění domácnosti snížit. Úvodem si proto připomeňme, jak „funguje“ teplo. Funguje oboustranně. Jde o princip zadržování, respektive uvolňování tepla. Teplo proniká zdivem poměrně rychle. V zimě objekt chladne a v létě se naopak přehřívá. Přitom rozdíl mezi povrchovou teplotou stěn a teplotou vnitřního vzduchu mění pohodu bydlení. Navíc, nastane-li kondenzace vlhkosti, vznikají plísně.
Teprve zateplením objektu se dají optimálně využít tepelněakumulační vlastnosti domu. V místnosti se změní cyklus mezi chladnutím a ohřevem a prodlouží se doba tepelné pohody. V létě pak nedochází k výraznějšímu přehřívání interiéru. Měření ukazují, že kvalitní izolací budov je možné snížit spotřebu energie na vytápění a chlazení až o 60 %.
(Skoro) bez cesty do banky
Tyto úvahy jsou poměrně známé, neboť se o nich psalo v různých souvislostech i před energetickou krizí. Rozdíl je v tom, že ještě v době nedávné se o zateplování psalo jako o možnosti více či méně výrazných úspor. Dnes se o stejných postupech mluví již jako o nevyhnutelné nutnosti a pojmy izolace a zateplení nabývají doslova existenčního kontextu.
Pokud stavíte nový dům, pak jsou tyto požadavky dané v rámci nastavených stavebních standardů na NZEB (domy s nulovou spotřebou energie) a domů v pasivním standardu a jak ze samotných názvů vyplývá, jsou to nároky velmi vysoké. Ale co když jste stavěli před rokem 2020, než byly tyto standardy zavedeny (a v roce 2022 dále zpřísněny), anebo ještě mnohem dříve? Či váš rodinný dům pochází z počátku minulého století, anebo bydlíte v bytovém domě z předchozí epochy?
Celkové zateplení fasády vás v současné době vzhledem k cenám vyjde na velké peníze a vzhledem k nedostatku izolačních materiálů pak i na velmi dlouhou čekací dobu realizace. Dejme tomu, že patřičnou a jistě nemalou sumu si vypůjčíte na vysoký úrok, ale než se dočkáte realizace, propálíte mezitím majlant. To totiž není jen otázka dlouhých čekacích lhůt na zateplovací systémy, ale neméně dlouhých lhůt čekání i na otopné technologie – tepelnými čerpadly počínaje, krbovými kamny konče, ať už jsou na dřevo či pelety. A pokud váš dotovaný otopný systém nebude umět v létě chladit, připočítejte si další výdaje za energie na chlazení.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět