Přísloví o dobrém sluhovi, ale zlém pánovi platí nejenom o ohni, ale také o elektřině. Už z tohoto důvodu podléhá zapojení a vedení elektřiny přísným předpisům.
Líbí se vám tento článek?
Abyste mohli v domě elektřinu využívat, je třeba mít zřízenou přípojku, a to prostřednictvím některé z distribučních společností. Tzv. místem připojení domu k rozvodu elektřiny je přípojková skříň s pojistkami, která zamezuje přenosu zkratových proudů od odběratele do distribuční sítě. Podle výše napětí existují přípojky nízkého, vysokého a velmi vysokého napětí.
V případě rodinného domu nás tedy zajímá především elektrická přípojka nízkého napětí, kterou je proud z přenosové sítě do domu sveden. Přípojka nízkého napětí většinou slouží k připojení jedné nemovitosti, přičemž minimální průřezy vodičů pochopitelně stanoví příslušné normy.
V oblasti vedení elektrického proudu podléhá všechno přísným pravidlům, což platí i pro přípojkové skříně. Ty se umisťují buď do oplocení nebo na obvodové zdivo či jiné vhodné místo domu. Spodní okraj skříně má být 0,6 m nad terénem s konečnou úpravou.
Jak na rozvod elektřiny – pravidla
Rozvody elektřiny se podle předpisů neobejdou bez pečlivě vypracované projektové dokumentace. Každý dům totiž vyžaduje stovky metrů elektrických kabelů, přesně dimenzovaných jističů, proudových chráničů, pojistek, vypínačů a zásuvek. Stavebně není až tak důležité, z jakého materiálu je stěna postavena, v souvislosti s vedením elektřiny to ale důležité je. Většina stavebních materiálů (cihly a tvárnice) umožňují snadné ukládání vodičů do vysekaných či frézovaných drážek, do chrániček, prefabrikovaných instalačních kanálů, prostupů a krabic. Snadno zvládnutelné jsou i zcela nové rozvody ve stavebních konstrukcích z cihelného zdiva, avšak velkým problémem by byly např. stěny z litého betonu nebo zdivo z kamene.
Elektrické rozvody uvnitř domu se dělí na světelné, zásuvkové a na rozvody pro pevně připojené spotřebiče. A právě již zmíněná projektová dokumentace musí členění řešit včetně doporučených hodnot jističů, neboť zde se vše odvíjí od domovního připojení a rozvaděče.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět