BLOG ČTENÁŘE – Naše představy o budoucím domě byly od samého počátku velmi jasné: středně velký, samostatně stojící domek se zahradou v klidném místě. Nakonec se nám takový dům podařilo objevit a tím začal náš příběh o rekonstrukci vilky s půvabným jménem Tonička. Tentokrát bych vám rád přiblížil, jak vznikala nová prkenná podlaha v obývacím pokoji a jak všechny ostatní dřevěné podlahy v domě prošly důkladnou a zároveň citlivou renovací.
Líbí se vám tento článek?
Krátce poté, co jsme si Toničku koupili, jsme postupně začali odhalovat její skryté poklady. Po odstranění několika vrstev linolea, z nichž první byla položena kolem 16. července 1948 (toto přesné datum jsme dovodili z desítek exemplářů téhož výtisku novin, které jsme pod první vrstvou našli), jsme objevili krásné prkenné podlahy, až na jednu výjimku ve velmi zachovalém stavu. Tou výjimkou byla dřevěná podlaha v obývacím pokoji – bohužel na několika místech ztrouchnivělá, takže se nedala zrenovovat. Rozhodli jsme se tedy ji kompletně vybourat a na její místo položit zcela novou prkennou podlahu, a to tradičním způsobem.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Dobrý den, na naší 120 let staré chalupě budeme v obyváku a ložnici pokládat novou, prkenou podlahu. Až do jaké výšky mezi podlahové trámy – polštáře by se měl dát Liapor? Určitě by tam měla zůstat nějaká vzduchová mezera. Děkuji za odpověď Habrdová
Dobrý den,
přikládáme odpověď od autora seriálu:
„Mezi prknem a Liaporem nemá být žádná vzduchová mezera. Naopak, Liapor nejenže funguje jako tepelná izolace, ale i jako izolace kročejová, takže pohlcuje hluk veškerého pohybu po podlaze. Prkna by proto měla ležet přímo na Liaporu. Tedy toto kamenivo by mělo být zarovnáno s horní hranou trámu (polštáře).
Liapor se totiž používá i jako tzv. suchý beton a slouží k vyrovnání případných nerovností podloží při výstavbě podlah v rámci suché výstavby. Po vyrovnání Liaporu do váhy se přímo na něj pokládají OSB desky s falcem, které se spojují pomocí vrutů. Na tyto OSB desky pak lze již přímo pokládat dlažbu, prkennou podlahu nebo i podlahu plovoucí, či linoleum.“
Vaše redakce