Každý stavební prvek domu má svou omezenou životnost, která je daná odolností vůči působení přírodních sil. U tak konstrukčně složité soustavy, jakou střecha bezesporu je, se musí při rekonstrukci dávat velký pozor, aby nedošlo k chybám a nebylo zaděláno na budoucí problémy.
Líbí se vám tento článek?
- Choroby krovů
- Difúzní fólie
- Chyby v projektu
- Špatný typ tašky
- Nevhodný tvar střechy
- Neodpovídající sklon střechy
- Nedodržení větracích mezer
- Chyby pokrývače
- Chyby v odvětrání
- Špatné rozlaťování
- Málo větracích tašek
- Neznalost sortimentu
- Připevňování tašek
- Nesprávné využití doplňků
- Proč vznikají chyby při rekonstrukci střechy?
Málokterá stavební konstrukce prošla tak zásadním vývojem jako střecha. Změnilo se prakticky všechno, nosný systém i způsob uložení krytiny, přibyla odvětrávaná vrstva, difúzní fólie, systémová střešní okna, doplňkové tašky. To všechno se samozřejmě musí projevit i při rekonstrukci střechy na starším domě.
Častou, ale pochopitelnou chybou je, když majitelé nemovitosti řeší rekonstrukci střechy jen provizorní opravou poškozených částí. Na druhé straně se není čemu divit, protože rekonstrukce střechy představuje nejnákladnější a nejrozsáhlejší zásah do stávající stavby, což znamená nemalé finanční výdaje. K tomu přistupuje další značná nevýhoda v podobě času.
Také čtěte: Podle čeho vybrat ideální střechu pro váš dům
Střechu nelze rekonstruovat na etapy, a jakmile ji jednou rozeberete, není bezpečné nechat dům odkrytý. Případný déšť by na nechráněném domě napáchal nenávratné škody. To neznamená, že máte ponechat poškozenou střechu svému osudu, neřešit drobné defekty a čekat, dokud se nenaspoří potřebné finance. Z jedné prasklé tašky se může vinou zatékání vody do nosné konstrukce či izolace stát vážný problém, jehož řešení si vyžádá značné finanční náklady.
Ani v případě, že se potýkáte s akutním nedostatkem peněz, se nevyplatí šetřit na konstrukci střechy, kvalitě střešní krytiny a vlastní pokládce. Vše musí být precizní, aby se vám střecha dodatečně neprodražila řadou oprav.
Choroby krovů
Většina střešních krovů je zhotovena z masivního dřeva, modernější variantou jsou KVH hranoly, nosníky a další komponenty. Zde platí pravidlo, že každá střecha je tak dokonalá, jak dokonalé jsou všechny její jednotlivé prvky. A slabinou mnoha starších střech je právě jejich stav, na němž se podepsalo působení času, neodborné kutilské zásahy a zanedbaná údržba. Nezbývá než problém řešit, což je v prvotní fázi prostor pro statika a jeho dobrozdání.
Také čtěte: Jaké vlastnosti musí mít dřevo určené na krov
Časté problémy způsobí změna typu střešní krytiny, kdy je lehčí krytina nahrazena těžší (např. pálená za šindel), vlivem dlouhodobých změn klimatických podmínek nebo narušením jiných stavebních konstrukcí. Příčinou problémů může být i změna způsobu užívání objektu – zhotovení vestavby či nástavby, vlivem dlouhodobých otřesů blízké frekventované komunikace, dřevo může být degradováno škůdci, plísněmi, houbami.
Difúzní fólie
Fólie určené pro šikmé střechy hrají v konstrukci střechy nezastupitelnou funkci, neboť odvádějí vlhkost z tepelné izolace přes okapnici ven, případně chrání tepelnou izolaci před zadržováním zkondenzované vody. Difúzní fólie se podle použití dělí na nekontaktní a kontaktní, přičemž nekontaktní se v praxi používá minimálně.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět