Krásná zahrada není jen o perfektním trávníku a od jara do podzimu rozkvetlých záhonech, jedinečná bude jen tehdy, když nabídne i jiné bonusy. Hlavně díky některým prvkům bude dobře zapamatovatelná a tím pádem i jedinečná. Čím se liší městská zahrada od té venkovské a co z ní dělá jedinečné místo?
Líbí se vám tento článek?
Ačkoliv by se mohlo zdát, že zahrady ve městě i na venkově mají mnoho společného, rozdíly bývají často propastné. Zatímco venkovská zahrada je často spojována s přírodním stylem, ve městě si můžete dovolit mnohem více formální kompozici. Velký rozdíl bývá také ve velikosti pozemků.
Na velké zahradě na venkově si občas budete potřebovat ušetřit práci, právě proto se vlastně i volí méně formální rozvržení s na údržbu méně náročnými prvky. Ovocný sad a květnatá louka jsou řešením pro mnohé potíže v budoucnu. Na druhou stranu vysoká pořizovací cena pozemků ve městech do velké míry rozhodla spíše o jejich malé výměře. U zahrady o rozloze několika set metrů čtverečních se tedy ukáže každý nedostatek. Protože ale můžete volit moderní materiály a prvky v minimalistickém pojetí, může se taková městská zahrada stát místem nadčasovým a vyladěným do nejmenšího detailu.
Nechte se inspirovat prvky z jiných zahrad
Dobrý příklad je tím nejlepším inspiračním zdrojem při plánování zahrady. Připravili jsme pro vás desítku tipů prvků i výsadeb, které sice lze využít i na zahradě jiného stylu, ale v městské zahradě by určitě neměly chybět.
1. Jednoduché geometrické tvary
Pro moderní městskou zahradu jsou typické. Pokud vám připadají až moc jednoduché, nenechte se odradit prvním dojmem. Na každé zahradě jich potřebujete kombinovat více, a pokud by třeba pergola nebo stolek určený pro rostliny byly „zatíženy“ dekorativními prvky, už by spolu moc dobře nesouzněly. Co se týče barevnosti, je určitě dobrou zprávou, že nemusíte nutně volit jen ryze přírodní odstíny. Pokud jste se zhlédli v antracitových odstínech, můžete dalším prvkům i zahradním stavbám dopřát kontrastní barvu v teplém odstínu. Zahradu tak příjemně zútulníte a vlastně i oživíte.
2. Posezení
Jedná se o základ obytné funkce zahrady, a pokud to velikost pozemku jen trochu umožňuje, lze si dopřát hned několik relaxačních zón najednou. V městských částech s hustou zástavbou rodinných domů budete možná trochu bojovat s nedostatkem soukromí, proto bude dobré promyslet, kam posezení nebo odpočinkovou terasu vůbec umístit. Zatímco v přímé návaznosti na dům oceníte dobrou dostupnost například do kuchyně, ve stinném koutu zahrady bude výhodou určitá izolace od okolí.
Čtěte také: Terasa, místo pro zážitky i odpočinek
3. Voda a vodní prvky
V mnoha podobách jsou nejen ve městě skvělým oživením každé volné chvíle, kterou strávíte pod modrou oblohou. Moderní zahrada si žádá tak trochu minimalistické řešení. Vsaďte na jednoduché tvary jezírek i koupacích biotopů a vodu si dopřejte ideálně v dobré dostupnosti i výhledu z domu.
4. Materiály
Ve velké míře rozhodují o tom, jak se budete na zahradě cítit. Moderní zahrada si bude nejlépe rozumět s dřevem v přírodní podobě i s povrchovou úpravou, přírodním kamenem, pohledovým betonem, sklem nebo slitinou, cortenem. Lehce industriální vzhled tu totiž nebude působit jako cizí host, naopak si s tímto stylem skvěle rozumí. Jen buďte opatrní při vymýšlení kombinací, na malé zahradě nekombinujte více než tři různorodé materiály.
Tip pro vás: Zahradní kompozice jako základ perfektní zahrady
5. Odpočinek i volnočasové aktivity
Možnost odpočinku a volnočasových aktivit posunou pobyt na zahradě na jinou úroveň, což platí hlavně pro rodiny s dětmi. Všem členům rodiny se bude nejvíce zamlouvat ohniště. Tato stará dobrá klasika se po delším období opět vrací do zahrad nejčastěji v mobilní podobě. Ohniště je tak možné snadno přenést do jakékoliv části zahrady, kde zrovna chcete opékat buřty nebo se jen ohřát u živého ohně. Pro ještě lepší zážitek si dejte poblíž houpací síť, tu si neoblíbí jen děti, knížku si v ní rádi přečtou i dospělí.
6. Zahradní umyvadla nebo sprchy
Sice nejsou naprostou nutností, ale právě ony pobyt venku hlavně během léta usnadňují a zpříjemňují. Umyvadlo určitě neskrývejte před zraky, dřevěná, kamenná i cortenová varianta bude perfektním zpestřením hlavně na terase, kde třeba grilujete nebo si tu volné chvíle užíváte s malými dětmi. Zahradní sprcha pak zase na nejmenších zahradách nahradí jezírko nebo bazén.
Mohlo by vás zajímat: Voda na zahradě v netradičním kabátě
7. Soukromí
Soukromí je jedním z nejčastěji řešených témat. Jen málokdo má to štěstí, že je jeho zahrada velká a dostatečně odcloněná od okolí. Většina městských obyvatel naopak řeší dilema, jak svůj zelený svět odcloní nejen z boku, ale někdy i z výšky, což bývá mnohdy obtížně řešitelné. Pro všechny situace se naštěstí řešení najde, jen se zamyslete nad tím, jak taková pohledová clona bude působit. Jednodruhové živé ploty totiž mnohdy bývají důvodem, proč zahrada působí tak strnule a fádně. Nejlepším řešením je vždy kompromis.
Pokud se bez tvarovaného živého plotu z různých důvodů neobejdete, zkuste ho v některých místech vystřídat výsadbou několika druhů kvetoucích keřů. I ony budou fungovat jako živý plot, ale určitě se s nimi na zahradě nebudete nudit. Když zvolíte správný sortiment, může takový plot kvést od jara do podzimu a v zimě se zase třeba pochlubí barevnými plody.
8. Umělecké dílo
Může mít mnoho podob. Pro mnohé je to plastika, pro jiné zase prvek z přírodních materiálů, který ale souzní s kompozicí. Kámen v přírodní podobě nikdy neurazí, naopak dobře vynikne ve všech stylech zahrad. Ptačí pítko nebo koupadlo se pak stane přírodním divadlem, které rozehrají ptačí obyvatelé zahrady. Koupadla i pítka seženete z různých typů slitin nebo v trochu formálnější podobě z leštěného kamene nebo z betonu. Ať zvolíte jakékoliv provedení, vždy se raději vyvarujte zbytečně „romantického“ vzhledu, ten modernímu minimalismu jednoduše nesedí.
9. Zahradní cesty a zpevněné povrchy
Měly by být při vymýšlení podoby zahrady tím prvním, nad čím se zamyslíte, právě ony totiž rozhodnou o tom, jak snadno se budete po pozemku pohybovat za deště i při sněhové nadílce. Na jejich ploše nešetřete hlavně v blízkosti domu, dále do zahrady ale už buďte opatrní. Nadměrné zadláždění zahradě nepřidá na kráse, naopak roztříští kompozici, proto zvažte, zda budou kompletně zadlážděné zahradní cesty vůbec nutné. Do užitkové zahrady nebo k posezení dál od domu se totiž pohodlně dostanete třeba jen po nášlapných kamenech položených do trávníku.
Volba materiálu by měla odpovídat celkovému pojetí kompozice. Pokud máte na zahradě už dost betonu nebo kamene, dejte zelenou přírodnější variantě zpevněného povrchu v podobě mlatu nebo dubových trámů položených do štěrkového lože.
Také si přečtěte: Čím se řídit při výběru povrchu zpevněné zahradní plochy
10. Rozkvetlé výsadby
Oživí úplně každou zahradu. I když by měla být moderní městská zahrada založena spíše na minimalistických základech, barevné zpestření si rozhodně neodříkejte. I jediný trvalkový záhon dokáže úplné zázraky. Prérijní výsadba je založena na větším promísení druhů trvalek, záhon pak působí druhově bohatě a pestře. Jiného efektu dosáhnete, když druhy rostlin vysadíte do větších skupinek, takže vznikne velkoplošný barevný koberec, který bude působit méně dynamicky. Malý pozemek se ale určitě nesnažte celý ponořit do nejpestřejších barev, základem by měla být i ve městě zelená barva.
Pozor si také dávejte na překombinování druhů s výraznou barvou olistění. Ačkoliv jsou v městské zahradě tyto pestré krásky přípustné, ani tady by se to s nimi nemělo přehánět. Pokud si chcete dopřát barvy, volte radši kombinaci kvetoucích rostlin.
Foto: Lucie Peukertová
Zeptat se & odpovědět