Podlaha není jen to, po čem šlapeme. Moderní podlahu tvoří souvrství, jež má řadu funkcí: vytváří estetický vzhled, chrání a vyrovnává nosnou konstrukci pod podlahou (strop, základovou desku), odděluje jednotlivé vrstvy, srovnává povrch a zajišťuje izolační vlastnosti – brání šíření hluku, případně i únikům tepla. Takováto konstrukce se nazývá plovoucí podlaha.
Líbí se vám tento článek?
Plovoucí podlaha se navrhuje nad stropy mezi obytnými podlažími. Lze ji položit v podstatě na jakýkoli podklad – na betonovou desku, keramický strop i na dřevěný strop. Při rekonstrukcích se staré dřevěné stropy nebo nerovné betonové stropy nejdříve vyrovnávají suchým podsypem z Liaporu. Tím lze vyrovnat i poměrně velký výškový rozdíl v řádu několika centimetrů.
Princip plovoucí podlahy
Jedná se o souvrství (roznášecí vrstva plus pochozí vrstva) položené na měkké zvukoizolační desce a po celém obvodě oddělené od stěn dilatační spárou vyplněnou pružnou izolací. Souvrství „plave“ na měkkém podkladu a tím zabraňuje přenosu vibrací a šíření hluku, především takzvaného kročejového hluku vznikajícího při pohybu osob, hluku při pádu předmětů na podlahu, posunu nábytku apod.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět