Sebekvalitnější a sebelépe položená střešní krytina nemůže nikdy na 100 % zaručit, že pod krytinu nepronikne vlhkost, která by mohla poškodit jak tepelnou izolaci ve střeše, tak konstrukci krovu. Proto se zásadně realizuje větrání střešního pláště.
Líbí se vám tento článek?
Pronikání vodních par či vody do tepelné izolace má za následek její degradaci, ztrátu tepelněizolačních schopností, hnití dřeva, vznik plísní atd. Osvědčenou cestou, jak tomu zabránit, je použití parozábrany ze strany interiéru, pokládka fólie (pojistné hydroizolace) přímo na tepelnou izolaci a vytvoření větrané vzduchové mezery mezi fólií a krytinou.
Skladba střešního pláště je vždy individuální a záleží na kvalitním návrhu řešení. To se odvíjí od tvaru a sklonu střechy, místních klimatických podmínek, využití podkroví, typu krytiny a dalších faktorů. Aby bylo řešení dlouhodobě funkční a spolehlivé, vyplatí se dodržet montážní návody a použít produkty, které výrobci jednotlivých krytin vyvinuli v rámci ucelených střešních systémů pro jednotlivé typy krytin.
Odvětrání plechové střechy
O problematice odvětrávání plechových střech s námi hovořil Petr Tureček, produktový manažer společnosti Satjam.
- Jak proniká vlhkost do střechy?
Vlhkost se do střechy může dostat buď ve formě páry prostupující z interiéru domu, nebo ve formě vody a sněhu z exteriéru. Prostupující vodní pára může zkondenzovat například na chladném vnitřním povrchu krytiny. Voda a sníh se může do střešního pláště dostat ve spojích krytiny, nebo netěsnostmi ve styku krytiny a lemovacích prvků.
Dočtěte tento článek jako člen klubu Můj dům.
Největší komunita majitelů rodinných domů v ČR. Připojte se i vy!
Jste členem? Přihlásit se.
Zeptat se & odpovědět